Logo Przewdonik Katolicki

Młodzi pytają o ratownictwo wodne

Dominika Winiecka
Fot.

Odpowiada: Agnieszka Zubel, ratownik WOPR

 

Na czym polega praca ratownika wodnego?

– Praca ratownika polega przede wszystkim na tym, by zapewniać bezpieczeństwo osobom, które znajdują się na plaży i w wodzie. Najczęściej wchodząc do wody ludzie nie zdają sobie w ogóle sprawy z tego, jakie zagrożenia niesie kąpiel w morzu. Na szczęście najczęściej słuchają poleceń ratowników.

 

Co dokładnie oznaczają wywieszane flagi?

– Na stanowisku mamy dwie flagi: białą i czerwoną. Czerwona flaga oznacza zakaz kąpieli, biała flaga oznacza, że można się kąpać. Pierwsza jest wywieszana przy stanie morza od 3 stopni w skali Beauforta, gdy na falach pojawia się biała piana. Biała flaga natomiast oznacza, że wiatr nie przekracza 3 stopni, a morze jest w miarę spokojne.

 

Jak można zostać ratownikiem?

– To zależy od stopnia, a wyróżniamy ich trzy: młodszego ratownika, ratownika WOPR i starszego ratownika. Na pierwszy stopień potrzebna jest karta pływacka oraz ukończony 12. rok życia, na ratownika WOPR 16 lat, a na starszego ratownika zdawać można od 21. roku życia. Należy ukończyć specjalny kurs, który trwa pół roku, i zdać egzaminy.

 

Jakie cechy powinny wyróżniać dobrego ratownika?

– Przede wszystkim wytrzymałość psychiczna, w różnych trudnych sytuacjach. Trzeba być opanowanym i stanowczym, w rozmowach z ludźmi, ale i otwartym, uśmiechniętym, by ich do siebie nie zrażać. Po prostu nie można się łatwo denerwować. Trzeba również być lojalnym wobec ludzi, dawać im dobry przykład w pełnym zakresie: nie palić, nie pić i nie przeklinać. Być w pewien sposób autorytetem dla innych.


Od ilu lat w Polsce istnieje ratownictwo wodne?

– Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe funkcjonuje pod tą nazwą dopiero od lat 60. ubiegłego wieku. Ale dużo wcześniej istniały już nieformalne organizacje tego typu. Sądzę, że zawsze znajdowały się osoby, które wykorzystywały swoją siłę i zdolności, by ratować innych, tylko nikt nie nazywał ich ratownikami.

Rozmawiała: Dominika Winiecka

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki