Jak można zostać honorowym krwiodawcą?
Aby zostać honorowym dawcą krwi wystarczy zgłosić się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa lub do czerwonego autobusu Krewniaków kursującego w mieście. Na miejscu wypełniamy ankietę dotyczącą stanu zdrowia, podajemy dane osobowe, mierzą nam poziom hemoglobiny i jeśli jest w odpowiednim przedziale, to zostajemy skierowani do lekarza. Potem, zanim się obejrzymy, leżymy wygodnie na specjalnie przygotowanym fotelu.
Kto może oddać krew?
Krew mogą oddać osoby od 18 do 65 roku życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów i u których m.in. w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano tatuażu, przekłucia uszu czy innych części ciała, a także nie były leczone krwią lub jej składnikami. Dawca oddaje 450 ml krwi pełnej. Organizm w ciągu zaledwie kilku godzin uzupełnia ilość krwi, która została oddana, a dawca nie odczuwa żadnych dolegliwości. Mężczyźni mogą ją jednak oddać nie częściej niż 6 razy w roku, a kobiety – 4.
W jakiej sytuacji nie można oddawać krwi?
Dyskwalifikacją stałą są m.in. choroby układów krążenia i zakaźne, nowotwory oraz uzależnienia. Czasowo nie można oddać krwi w ciągu 6 miesięcy po dużych zabiegach chirurgicznych, w ciągu 2 tygodni po przebyciu grypy i zakończeniu leczenia antybiotykami, 7 dni po wykonaniu małego zabiegu chirurgicznego (np. usunięcie zęba), 48 godzin po szczepieniu przeciwko grypie i żółtaczce, 3 dni po zakończeniu miesiączki, 6 miesięcy po porodzie lub zakończeniu ciąży.
Czy oddawania krwi należy się bać?
Absolutnie nie należy się bać oddawania krwi. Zawsze używany jest sterylizowany sprzęt, opieka jest profesjonalna, a cały zabieg trwa ok. 15min i przebiega w przyjaznej atmosferze. Po oddaniu krwi każdy dostaje posiłek regeneracyjny o wartości 4500 kalorii (8 czekolad, ciasteczka i sok w kartoniku), zaświadczenie celem usprawiedliwienia nieobecności w szkole lub miejscu pracy oraz zwrot kosztów przejazdu. Ponadto można uzyskać za darmo wyniki badań laboratoryjnych m.in.: pełnej morfologii krwi, znaczników wirusowego zapalenia wątroby typu B i C, AIDS oraz zakażeń kiłą. Jednak dla wielu z nas, oddających krew, najważniejsza jest satysfakcja, że w ten sposób ratujemy życie i zdrowie innych ludzi.