Logo Przewdonik Katolicki

Młodzi pytają o szkolne wymiany międzynarodowe

Dominika Winiecka
Fot.

Odpowiada: Linnea Carlsson, uczestniczka polsko-szwedzkiej wymiany Poznań - Varberg

 

 

Czy uważasz, że wymiany szkolne dla młodzieży są potrzebne?

 

– Sądzę, że tego typu wymiany są bardzo potrzebne młodzieży. Podczas nich młodzi mogą poznać inny kraj i jego kulturę. Dzisiaj bardzo ważne jest, by uczyć się języków obcych, szczególnie języka angielskiego. Wymiana jest świetną okazją, by uczyć się i ćwiczyć mówienie w języku obcym.

 

Jak czujesz się w Polsce?

 

– Przed przyjazdem tutaj sądziłam, że Polska jest szara. I ciągle tak myślę, ale może ze względu na panującą teraz porę roku i deszczową pogodę. Dużo jest tutaj starych, zabytkowych budynków. W Szwecji wszystko jest nowe i w zupełnie innym stylu. Plusem w Polsce są nowoczesne i ciekawe architektonicznie centra handlowe, które widziałam w Poznaniu, a także niskie, w porównaniu z naszymi, ceny. Zauważyłam też, że tutejsi kierowcy jeżdżą brawurowo i bałabym się sama jeździć samochodem po Polsce.

 

Co ciekawego zauważyłaś w naszym kraju?

 

– Wydaje mi się, że w Szwecji bardziej niż w Polsce zwracamy uwagę na ubiór. Szczególnie widoczne jest to wśród młodzieży. Podobnie jest ze znajomością języka angielskiego, gdyż młodzi Szwedzi zdecydowanie płynniej posługują się tym językiem, z większą swobodą. Sądzę, że jest to spowodowane głównie tym, iż w Szwecji język angielski jest niezwykle popularny, także w muzyce. Polacy bardziej przejmują się edukacją. Nauka i dobre oceny są dla nich o wiele ważniejsze niż dla nas.

 

Czy gdybyś miała jeszcze okazję wziąć udział w takiej wymianie, skorzystałabyś z niej?

 

– Gdy bierzesz udział w wymianie, masz okazję poznać wiele nowych i interesujących osób. Naprawdę polecam, by korzystać z takich okazji. W czasie takiej wyprawy można także lepiej poznać własnych przyjaciół, gdyż spędza się z nimi zdecydowanie więcej czasu niż zwykle. I to w zupełnie innych okolicznościach, robiąc to, czego się zwykle nie robi. Udział w szkolnej wymianie to świetne doświadczenie, więc korzystajcie z tej szansy, jeśli tylko ją dostaliście!

 

 

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki