Logo Przewdonik Katolicki

Udar mózgu nie może czekać

Renata Krzyszkowska
Fot.

Jeśli podejrzewasz, że doznałeś udaru mózgu, od razu dzwoń na pogotowie, bowiem natychmiastowa pomoc (najlepiej w pierwszych 2 godzinach) daje największe szanse na uratowanie zdrowia i życia. Nigdy nie należy czekać aż objawy same miną.

 

 

 

Przyczyną udaru mózgu jest niedokrwienie, czyli zamknięcie naczynia krwionośnego doprowadzającego krew do tętnic mózgowych. Japońscy naukowcy z akademii medycznej Iwate wykazali, że ryzyko udaru jest najwyższe pomiędzy 6 a 8 rano oraz od 6 do 8 wieczorem. Chorobie sprzyjają zaburzenia krążenia mózgowego, miażdżyca naczyń doprowadzających krew do mózgu, w wyniku której dochodzi do wytworzenia się skrzepu w naczyniu, nadciśnienie tętnicze, palenie papierosów, choroby serca, nadużywanie alkoholu, cukrzyca, zaburzenia przemiany tłuszczu, otyłość, brak ruchu. Dwukrotnie częściej choroba dotyka osoby cierpiące na migrenę, a także te silnie zestresowane. Naukowcy z Uniwersytetu Yale wykazali, że osoba, która tuż przed emeryturą traci pracę, jest ponad dwukrotnie bardziej zagrożona udarem mózgu niż jej pracujący rówieśnicy. W młodym wieku ryzyko udaru zwiększa zażywanie narkotyków: heroiny, kokainy, amfetaminy, a nawet marihuany, która w obiegowej opinii mylnie uchodzi za narkotyk bezpieczny. Jednak mimo przypadków udaru u ludzi bardzo młodych udar jest zazwyczaj chorobą osób starszych. W wieku 45-55 lat na udar zapada 1 osoba na 1000, w wieku 65-75 lat już 100 osób na 1000, w wieku powyżej 85 lat na udar zapada co 30. osoba.

Łącznie co roku na udar mózgu zapada około 70 tysięcy Polaków, 30 procent z nich umiera w ciągu pierwszego miesiąca od zachorowania, 20 procent chorych, którzy przeżywają ostrą fazę udaru, wymaga stałej opieki, a 30 procent - pomocy w niektórych codziennych czynnościach. Udar mózgu jest na całym świecie głównym powodem niesprawności u osób powyżej 40 lat. W Europie i w Stanach Zjednoczonych rocznie na udar zapada 1,5 mln osób, a 500 tysięcy umiera na skutek tej choroby.

Niestety choroba lubi powracać. Jak pokazały badania ponad 70-procentowe zwężenie naczyń krwionośnych w obrębie głowy u osób, które już przebyły udar mózgu, może świadczyć, że grozi im kolejny udar.


 

 

Objawy wskazujące na udar mózgu:

 

- nagłe zdrętwienie (porażenie mięśni) twarzy, ręki lub nogi, zwłaszcza po jednej stronie ciała

- nagły niedowład którejś z kończyn

– nagła dezorientacja, trudności z mówieniem lub rozumienie słów

- nagłe zaburzenia widzenia na jedno lub obydwoje oczu

- nagle występujące trudności z chodzeniem, równowagą, koordynacją

- nagły, silny ból głowy, zawroty głowy, bez wyraźnej przyczyny

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki