Logo Przewdonik Katolicki

Poznań nieustannie nas zaskakuje

Kamila Tobolska
Fot.

Pod koniec roku będziemy mogli przyjąć w swoich domach młodych ludzi z całej Europy. Przybędą do Poznania, aby dzielić się wiarą i nadzieją oraz szukać odpowiedzi na nurtujące ich pytania.

 

 

W stolicy Wielkopolski przygotowania do Europejskiego Spotkania Młodych (ESM), które odbędzie się w dniach od 29 grudnia 2009 r. do 2 stycznia 2010 r. już się rozpoczęły. Msza św., sprawowana w niedzielę 15 marca w kościele pw. św. Wojciecha w Poznaniu, zakończyła weekendowe warsztaty, które były kolejnym ich etapem. − Pragnieniem naszej małej wspólnoty jest to, aby młodzi ludzie, którzy do nas tak licznie przyjeżdżają od 40 lat, mogli przeżyć spotkanie z Chrystusem –mówił podczas homilii br. Marek z Taizé. − Co roku wspólnie z parafiami jakiegoś wielkiego miasta organizujemy Europejskie Spotkania Młodych. Tegoroczne, 32. spotkanie, odbędzie się właśnie w Poznaniu – dodał. Jest to m.in. czas wymiany myśli i doświadczeń w małych, międzynarodowych grupach i wspólnej modlitwy. Miejscem spotkań będą parafie i tereny Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Do wzięcia udziału w ESM zaprosił młodzież Europy i innych kontynentów przewodniczący liturgii abp Stanisław Gądecki, korzystając z okazji, iż niedzielna Eucharystia transmitowana była na cały świat przez TVP Polonia. Pasterz archidiecezji dodał, że w czasie jego trwania, „otwierając się na Chrystusa przez modlitwę i słuchanie Jego słowa, chcemy na nowo doświadczyć Kościoła, jako miejsca komunii i przyjaźni dla wszystkich”.

W warsztatach, które odbyły się pod kierunkiem braci z Taizé, uczestniczyło ponad 150 osób. Młodzi ludzie, którzy reprezentowali około 30 parafii, uczyli się m.in. jak prowadzić śpiew podczas modlitwy, jak stworzyć parafialne ekipy przygotowań czy udekorować miejsce modlitwy. − Poznań nieustannie nas zaskakuje. Do spotkania jeszcze dziewięć miesięcy, a już tylu młodych ludzi jest zaangażowanych i chętnych do pomocy − dzielił się swoimi wrażeniami z warsztatów br. Marek. Teraz będą oni zapraszać innych w swoich parafiach do włączenia się w organizację „Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię”. Młodzi wyruszą w tym celu do parafii Poznania i okolic z ikonami krzyża z Taizé, Matki Bożej i Jezusa z Przyjacielem, które abp Gądecki poświęcił na zakończenie Mszy św.

 

Poznańskie modlitwy o jedność chrześcijan ze śpiewami z Taizé odbywają się w kościele pw. św. Wojciecha w każdy ostatni czwartek miesiąca o godz. 20. Najbliższe spotkanie modlitewne 26 marca.

Więcej o 32. ESM i przygotowaniach do niego na stronach: www.dm.archpoznan.org.pl, www.71250.org, www.taize.fr.

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki