Logo Przewdonik Katolicki

Potrzebujemy waszej pomocy

Kamila Tobolska
Fot.

− Praca z młodzieżą to spontaniczna przygoda − uważa br. Georg, katolik z Niemiec, który wraz ze swoim współbratem Markiem poprowadził w Poznaniu niecodzienne warsztaty.

 

 

To głównie dzięki wytrwałym staraniom młodych poznaniaków pod koniec tego roku Ekumeniczna Wspólnota z Taizé organizuje wspólnie z parafiami Poznania i okolic 32. Europejskie Spotkanie Młodych (ESM). Przybędą na nie dziesiątki tysięcy młodych ludzi z całej Europy.

 

Stworzyć klimat do modlitwy

Wspólne przygotowania do tego wydarzenia już się rozpoczęły. Do udziału w nich zaproszone są wszystkie parafie Poznania i okolic. W połowie marca przedstawiciele około 30 z nich wzięli udział w weekendowych warsztatach dla osób, które podobnie jak 24-letnia Ola z parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej w Poznaniu, pragną pomóc w przygotowaniach do ESM. – Przyszłam na warsztaty, bo chcę być do tego wydarzenia dobrze przygotowana – mówi Ola. Wraz z nią w warsztatach wzięło udział ponad 150 młodych osób. Pod kierunkiem br. Marka i br. Georga ze Wspólnoty z Taizé, uczestnicy dowiadywali się m.in., jak przygotowywać miejsce modlitwy. − To były praktyczne wskazówki, jak udekorować takie miejsce, aby nie rozpraszało, a stwarzało klimat do modlitwy. Objaśniano, skąd się wzięła kolorystyka, jakie zastosować oświetlenie, jak ustawić ikony − opowiada kolejna uczestniczka warsztatów, 29-letnia Ania z Puszczykowa z parafii pw. Matki Bożej Wniebowziętej.

 

Szansa dla miasta

Ważne jest, aby przygotowania do ESM harmonijnie włączyły się w tok życia wspólnot parafialnych. Potrzebna jest do tego wiedza, jak powinny one przebiegać. – Podczas tych warsztatów najbardziej poruszył mnie moment, kiedy uświadomiłem sobie, że przygotowania grupy parafialnej to szansa na wspólne zatopienie się w modlitwie − wyznaje 16-letni Przemek ze Swarzędza z parafii pw. Matki Bożej Miłosierdzia. − Jestem tutaj jedynym przedstawicielem mojej parafii, ale wierzę, że uda mi się zachęcić innych do włączenia się w przygotowania do spotkania – dodaje.

Wszyscy mieszkańcy Poznania i okolic będą mogli uczestniczyć w całości ESM bez względu na wiek i bez biletów wstępu. − Trzeba pamiętać, że to ogromna szansa dla naszego miasta, dla jego mieszkańców, którzy będą mieli okazję włączyć się w organizację spotkania – zauważa uczestniczka warsztatów, 20-letnia Kasia z parafii pw. Matki Boskiej Fatimskiej w Koziegłowach. − Jestem przekonana, że znajdą się osoby, które będą chciały poznać bliżej duchowość Wspólnoty z Taizé i odnajdą się w niej – stwierdza.

 

Zaktywizować młodych

Od samego początku w przygotowania do ESM bardzo mocno włączyło się Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej. − Działa już 12 ekip, które docierają do parafii. Prowadzą tam modlitwę oraz mówią o Taizé i 32. Europejskim Spotkaniu Młodych – informuje duszpasterz młodzieży i koordynator ESM ks. Robert Korbik. − Naszym zadaniem jest, aby pojawiły się w parafiach grupy młodzieżowe, które będą przygotowywały spotkanie – dodaje duszpasterz. Warsztaty na pewno pomogą w powstawaniu takich grup. Jak zapewnia br. Marek, od jesieni odbywać się będą podobne przygotowania dla ekip parafialnych.


 

 ? Praca z młodzieżą to spontaniczna przygoda ? uważa br. Georg, katolik z Niemiec, który wraz ze swoim współbratem Markiem poprowadził w Poznaniu niecodzienne warsztaty.

 

To głównie dzięki wytrwałym staraniom młodych poznaniaków pod koniec tego roku Ekumeniczna Wspólnota z Taizé organizuje wspólnie z parafiami Poznania i okolic 32. Europejskie Spotkanie Młodych (ESM). Przybędą na nie dziesiątki tysięcy młodych ludzi z całej Europy.

 

Stworzyć klimat do modlitwy

Wspólne przygotowania do tego wydarzenia już się rozpoczęły. Do udziału w nich zaproszone są wszystkie parafie Poznania i okolic. W połowie marca przedstawiciele około 30 z nich wzięli udział w weekendowych warsztatach dla osób, które podobnie jak 24-letnia Ola z parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej w Poznaniu, pragną pomóc w przygotowaniach do ESM. ? Przyszłam na warsztaty, bo chcę być do tego wydarzenia dobrze przygotowana ? mówi Ola. Wraz z nią w warsztatach wzięło udział ponad 150 młodych osób. Pod kierunkiem br. Marka i br. Georga ze Wspólnoty z Taizé, uczestnicy dowiadywali się m.in., jak przygotowywać miejsce modlitwy. ? To były praktyczne wskazówki, jak udekorować takie miejsce, aby nie rozpraszało, a stwarzało klimat do modlitwy. Objaśniano, skąd się wzięła kolorystyka, jakie zastosować oświetlenie, jak ustawić ikony ? opowiada kolejna uczestniczka warsztatów, 29-letnia Ania z Puszczykowa z parafii pw. Matki Bożej Wniebowziętej.

 

Szansa dla miasta

Ważne jest, aby przygotowania do ESM harmonijnie włączyły się w tok życia wspólnot parafialnych. Potrzebna jest do tego wiedza, jak powinny one przebiegać. ? Podczas tych warsztatów najbardziej poruszył mnie moment, kiedy uświadomiłem sobie, że przygotowania grupy parafialnej to szansa na wspólne zatopienie się w modlitwie ? wyznaje 16-letni Przemek ze Swarzędza z parafii pw. Matki Bożej Miłosierdzia. ? Jestem tutaj jedynym przedstawicielem mojej parafii, ale wierzę, że uda mi się zachęcić innych do włączenia się w przygotowania do spotkania ? dodaje.

Wszyscy mieszkańcy Poznania i okolic będą mogli uczestniczyć w całości ESM bez względu na wiek i bez biletów wstępu. ? Trzeba pamiętać, że to ogromna szansa dla naszego miasta, dla jego mieszkańców, którzy będą mieli okazję włączyć się w organizację spotkania ? zauważa uczestniczka warsztatów, 20-letnia Kasia z parafii pw. Matki Boskiej Fatimskiej w Koziegłowach. ? Jestem przekonana, że znajdą się osoby, które będą chciały poznać bliżej duchowość Wspólnoty z Taizé i odnajdą się w niej ? stwierdza.

 

Zaktywizować młodych

Od samego początku w przygotowania do ESM bardzo mocno włączyło się Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej. ? Działa już 12 ekip, które docierają do parafii. Prowadzą tam modlitwę oraz mówią o Taizé i 32. Europejskim Spotkaniu Młodych ? informuje duszpasterz młodzieży i koordynator ESM ks. Robert Korbik. ? Naszym zadaniem jest, aby pojawiły się w parafiach grupy młodzieżowe, które będą przygotowywały spotkanie ? dodaje duszpasterz. Warsztaty na pewno pomogą w powstawaniu takich grup. Jak zapewnia br. Marek, od jesieni odbywać się będą podobne przygotowania dla ekip parafialnych.Więcej o przygotowaniach do 32. ESM na stronach: www.dm.archpoznan.org.pl, www.71250.org, www.taize.fr.

 

Dziennikarze także się przygotowują

Europejskie Spotkanie Młodych, które odbędzie się w Poznaniu, jest także wyzwaniem dla dziennikarzy. Niektórzy z nich, będąc odpowiedzialni za przekaz informacji na jego temat, już teraz troszczą się o swoją osobistą formację. Aby przybliżyć się do duchowości Ekumenicznej Wspólnoty z Taizé, 16 marca w kaplicy archidiecezjalnego Radia Emaus odbyło się spotkanie środowiska dziennikarzy miasta Poznania z jej przedstawicielem br. Markiem (na zdjęciu). W czasie sprawowanej Mszy św. modlono się m.in. o siły potrzebne braciom z Taizé przygotowującym 32. ESM w Poznaniu. Panu Bogu polecano także wszystkich dziennikarzy, którzy swoją pracą i pomysłami będą służyli temu wydarzeniu, aby pomogli młodym ludziom w przeżyciu spotkania z Chrystusem i braćmi. W dalszej części spotkania odbyła się wspólna

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki