Logo Przewdonik Katolicki

Cichy złodziej kości atakuje Polaków

Renata Krzyszkowska
Fot.

Słońce, ruch i odpowiednia dieta to najlepsza recepta na utrzymanie naszych kości w dobrej formie. Niestety, na osteoporozę, podstępną chorobę kości, choruje aż 8 milionów Polaków.

Pełne teksty artykułów "Przewodnika Katolickiego" w Internecie ukazują się po 10 dniach od daty wydania drukiem.

 

 

  

Słońce, ruch i odpowiednia dieta to najlepsza recepta na utrzymanie naszych kości w dobrej formie. Niestety, na osteoporozę, podstępną chorobę kości, choruje aż 8 milionów Polaków.

 

 

Zimowe pochmurne dni nie zachęcały nas do spacerów, większość czasu spędzaliśmy w zamkniętych pomieszczeniach. Wraz z poprawą pogody częściej powinnyśmy korzystać z ruchu na świeżym powietrzu. Niedobór naturalnego światła prowadzi do obniżenia w naszym organizmie poziomu witaminy D. Co prawda występuje ona w wielu produktach spożywczych, ale przede wszystkim jest syntetyzowana w skórze pod wpływem promieni słonecznych. To ona w dużej mierze odpowiada za prawidłową budowę naszych kości. Osoby rzadko wychodzące na świeże powietrze, pracujące w nocy, a śpiące w dzień albo zasłaniające ciało długim ubiorem (np. zakonnicy), powinny zadbać, by zwiększyć spożycie witaminy D. Największe jej ilości są w tłustych rybach morskich, jak łosoś, makrela czy tuńczyk. W diecie nie powinno także zabraknąć głównego budulca kości, czyli wapnia. Jego dzienna zalecana dawka to 1500 mg, co odpowiada mniej więcej litrowi napojów mlecznych, jak jogurt czy kefir.

Naukowcy udowodnili, że dla naszych kości równie ważne co dieta są ćwiczenia fizyczne. Ćwiczenia fizyczne regularnie wykonywane, zwłaszcza w młodym wieku, korzystnie wpływają na budowę kości. Gęste, mocne kości, na które zapracowaliśmy w młodości, nawet osłabione w starości przez osteoporozę nie będą się łamać.

Niestety, jak się szacuje, co 30 sekund jeden z mieszkańców Unii Europejskiej doznaje złamania z powodu osteoporozy. Złamaniom najczęściej ulegają kręgi, szyjka kości udowej oraz nadgarstek. Osteoporoza najczęściej atakuje kobiety po 50. roku życia, które przeszły menopauzę. Typowy dla tego okresu spadek wydzielania żeńskich hormonów płciowych zaburza procesy odtwórcze w kościach. Osteoporozie sprzyja też palenie papierosów i picie alkoholu.

Choroba jest bardzo podstępna, gdyż aż do momentu wystąpienia pierwszego złamania, po którym następują szybko kolejne, nie ma żadnych objawów. Osteoporozę można leczyć, jednak medycyna nie zna sposobu na odbudowanie kości, możemy tylko chorobę spowolnić lub co najwyżej zatrzymać.

 

 


 

Jeśli masz osteoporozę, minimalizuj ryzyko złamania

 

? w łazience i toalecie zainstaluj uchwyty i maty antypoślizgowe

 

? zadbaj, by podłogi nie były śliskie oraz by nie było na nich kabli, zawijających się dywanów ani niczego, na czym można by się poślizgnąć albo o co potknąć

 

? skoryguj wady wzroku i słuchu

 

? zadbaj o dobre oświetlenie klatki schodowej

 

? przedmioty podnoś, kucając

 

? unikaj gwałtownych skoków i skrętów

 

? zadbaj, by twoje buty były wygodne, miały niski obcas i miękką podeszwę

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki