Logo Przewdonik Katolicki

Wdzięczni za świętych

Błażej Tobolski
Fot.

Tradycyjnie już w pierwszą niedzielę po uroczystości Wszystkich Świętych, w Eucharystii celebrowanej w katedrze, archidiecezja poznańska dziękowała Bogu za świętych pochodzących z jej terenu. W liturgii, w której wzięli udział m.in. kapłani, osoby życia konsekrowanego i wierni świeccy, związani ze środowiskami, w których żyli i działali kandydaci na ołtarze, proszono również...

Tradycyjnie już w pierwszą niedzielę po uroczystości Wszystkich Świętych, w Eucharystii celebrowanej w katedrze, archidiecezja poznańska dziękowała Bogu za świętych pochodzących z jej terenu.

W liturgii, w której wzięli udział m.in. kapłani, osoby życia konsekrowanego i wierni świeccy, związani ze środowiskami, w których żyli i działali kandydaci na ołtarze, proszono również w modlitwie o kanonizację błogosławionych, o beatyfikację kandydatów na ołtarze i o świętość dla każdego z nas.

Odtrutka na nasze czasy
– Święci, błogosławieni i kandydaci na ołtarze są potwierdzeniem obecności Ducha Świętego w Kościele od samego jego założenia – mówił w homilii abp Stanisław Gądecki. Z pomocą świętych, „zarówno tych, którzy zostali wyniesieni do chwały ołtarza, jak i przez tych, którzy choć nie beatyfikowani ani kanonizowani postępowali za Chrystusem i Jego Ewangelią”, Kościół ukazuje wiernym Ducha Świętego i kształtuje ich do uczestnictwa w świętości Boga.

Kaznodzieja nazwał też świętych „żywymi świadkami prawdy o obecności Boga pośród nas”, „wezwaniem Boga skierowanym do świata, aby się nawrócił i uwierzył”. – Święci są jakby świetlistym szlakiem Boga, który On sam wytycza na drogach historii ludzkości – przekonywał. Natomiast wyjaśniając troskę Kościoła zabiegającego o uznanie nowych świętych, arcybiskup stwierdził, iż ich świadectwo jest odtrutką na nasze czasy, w których „zagraża nam niebezpieczeństwo godzenia się na łatwe kompromisy, na rozwiązania nie całkiem zgodne z Ewangelią i w konsekwencji na niebezpieczeństwo prowadzenia miernego życia chrześcijańskiego”.


Sługa Boży dr Kazimierz Hołoga (1913-1958)

Wdzięczna pamięć i modlitwa
– Archidiecezja poznańska z wdzięcznością wobec Ducha Świętego wspomina dzisiaj najpierw swoich świętych patronów: św. Stanisława Biskupa i Męczennika, bł. Bogumiła Biskupa i Pustelnika, św. Urszulę Ledóchowską – mówił arcybiskup. Wspomnianych zostało także 122 Wielkopolan zmarłych w opinii świętości, odnotowanych przez staropolskich hagiografów. Pamiętano też o bliższych naszym czasom błogosławionych męczennikach z okresu II wojny światowej oraz nowych kandydatach na ołtarze, których procesy beatyfikacyjne już się rozpoczęły. Modlono się również o kanonizację „naszych” błogosławionych: s. Sancji Szymkowiak i Edmunda Bojanowskiego. – Wśród aktualnych świadków wiary, co do których po zbadaniu istnienia nieprzerwanej opinii świętości istnieje zamysł wszczęcia postępowania beatyfikacyjnego, należy wymienić także Justynę Szot, młodą matkę z Poznania, która wbrew sugestiom otoczenia zdecydowała się urodzić dziecko, sama zaś po krótkim czasie zakończyła swoje życie i dr. Kazimierza Hołogę, lekarza z Nowego Tomyśla, który poświęcił swoją karierę naukową dla ratowania życia pacjenta, funkcjonariusza Służby Bezpieczeństwa.


Bł. ks. Narcyz Putz (1877-1942)

W trosce o dziedzictwo wiary
Metropolita podkreślił również, iż w archidiecezji prowadzone są starania, aby poszerzyć listę wybitnych świadków wiary pochodzących z jej terenów, aby wiernym „ukazać także tych, którzy być może nie dojdą do chwały ołtarzy, a mimo to warci są naszej pamięci, bo heroiczne życie, jakie prowadzili, godne jest tego, by stali się przedmiotem podziwu i naśladowania dla wiernych”. W tym celu zostały wydane wskazania dotyczące zbierania informacji o świadkach wiary. W Referacie ds. Beatyfikacji i Kanonizacji Kurii Metropolitalnej znajduje się już ok. 20 takich sprawozdań, które są sukcesywnie publikowane w „Przewodniku Katolickim”. – Do zbierania tych wstępnych informacji dotyczących świadków wiary przywiązujemy dużą wagę i troskę, aby nie zostało zaprzepaszczone to wielkie duchowe dziedzictwo wiary – zaznaczył arcybiskup.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki