Logo Przewdonik Katolicki

Cios z zaskoczenia

Marcin Jarzembowski
Fot.

Kilkaset osób uczestniczyło w spotkaniu z profesorem Józefem Szaniawskim, które odbyło się w bydgoskiej bazylice. Poświęcono je 68. rocznicy napaści sowieckiej na Polskę. Jego organizatorem było Biuro Radia Maryja, działające przy parafii Świętej Trójcy. Do największej świątyni w mieście przybyli wierni, przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarzyści oraz sybiracy. ...

Kilkaset osób uczestniczyło w spotkaniu z profesorem Józefem Szaniawskim, które odbyło się w bydgoskiej bazylice. Poświęcono je 68. rocznicy napaści sowieckiej na Polskę. Jego organizatorem było Biuro Radia Maryja, działające przy parafii Świętej Trójcy.

Do największej świątyni w mieście przybyli wierni, przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarzyści oraz sybiracy. – Patriotyzm jest ważną cechą każdego Polaka i człowieka. Jest to wymowne świadectwo dla młodych pokoleń, które – niestety – słabo znają trudną historię. Dlatego te wydarzenia powinny być aktualizowane – powiedział gospodarz spotkania i proboszcz bazyliki ks. Marek Bednarek CM.

Wykładowca Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie podkreślił, że agresja sowiecka była dla Polski ogromnym ciosem. Była „dobiciem” narodu polskiego w krytycznej sytuacji. – Niemcy napadli na nas poprzez wypowiedzenie wojny, mając określony cel. Natomiast Stalin i Rosja uczynili to z zaskoczenia. Niestety, przez cały okres rządów komunistycznych był to temat tabu. Dzisiaj na szczęście jest inaczej i trzeba o tym wciąż przypominać – powiedział.

Profesor Szaniawski stwierdził, że wielką rolę w krzewieniu historii odegrają dzisiejsze młode pokolenia. – Patrzę na swoich studentów i mogę powiedzieć, że jest dużo lepiej niż kiedyś. Nikt, kto dzisiaj zajmuje się historią, nie powie, że komunizm był czymś lepszym niż hitleryzm. Na szczęście, kłamstwo na temat agresji 17 września wreszcie wyszło na jaw – dodał. Naukowiec uważa, że brak świadomości na temat tych trudnych czasów w dużej mierze wynika z ignorancji. – Dzisiejsza Rosja neguje zbrodnie w Katyniu. Uważam, że nasze władze i dyplomacja powinny wymusić na tamtejszym rządzie, aby Polacy mogli udawać się do miejsc kaźni z pielgrzymkami. Tak jak młodzież izraelska przyjeżdża do Oświęcimia – powiedział.

Prelegent podkreślił ogromną rolę Kościoła przed 1990 rokiem. – Ta prawda o tragicznej historii była głoszona w świątyniach – w kościołach, w których pracowali kapłani przepojeni głębokim patriotyzmem. W wielu domach Bożych już wtedy znajdowały się epitafia, na których widniało słowo „Katyń” lub data „17 września 1939 roku” – mówił. Wykładowca poruszył również temat zasług swojego przyjaciela, płk. Krzysztofa Kuklińskiego. – On jest bohaterem narodowym. Zapobiegł kolejnej wojnie światowej, a mogłaby to być wojna, która dla Polski zakończyłaby się katastrofą. Bez względu na to, czy wojnę wygrałaby Ameryka i Zachód, czy Rosja, to z Polski pozostałoby atomowe pobojowisko – zakończył.

Profesor Józef Szaniawski w latach 70. i 80. był tajnym korespondentem Radia Wolna Europa. Jego wystąpienie w bydgoskiej bazylice zostało przyjęte z aplauzem. – Zaprosiliśmy naszego gościa po to, aby przypomnieć o trudnym dla Polski momencie, czyli 17 września. Tych informacji jest wciąż za mało. A przecież bez prawdy nie można budować przyszłości – powiedział Jerzy Skibicki, współorganizator i członek Biura Radia Maryja przy parafii Świętej Trójcy w Bydgoszczy.

Spotkanie wpisało się w wigilię obchodów 68. rocznicy napaści sowieckiej na Polskę.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki