Logo Przewdonik Katolicki

W skrócie

Jadwiga Knie-Górna
Fot.

Z udziałem około 30 tysięcy pielgrzymów 15 września odbyły się uroczystości koronacyjne obrazu Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie-Godowie. Mszy świętej przewodniczył Prymas Polski kard. Józef Glemp. Korony, które na początku września poświęcił Papież Benedykt XVI, są darem pielgrzymów i przyjaciół sanktuarium maryjnego. W sanktuarium w Kałkowie-Godowie znajduje się wiele...

» Z udziałem około 30 tysięcy pielgrzymów 15 września odbyły się uroczystości koronacyjne obrazu Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie-Godowie. Mszy świętej przewodniczył Prymas Polski kard. Józef Glemp. Korony, które na początku września poświęcił Papież Benedykt XVI, są darem pielgrzymów i przyjaciół sanktuarium maryjnego. W sanktuarium w Kałkowie-Godowie znajduje się wiele dzieł charytatywnych. Nieprzerwanie od samego początku w tejże świątyni odbywają się też cotygodniowe czuwania modlitewne w intencji ojczyzny.

» „Nie widząc świata zewnętrznego, macie w sobie ogrom światła wewnętrznego” – powiedział 15 września w sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Kościerzynie do ponad dwóch tysięcy niewidomych z całej Polski biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga. Krajowej Pielgrzymce Niewidomych przewodniczył ks. prał dr Andrzej Gałka, ich krajowy duszpasterz. Pielgrzymka niewidomych i niedowidzących odbywa się od 1958 roku co dwa lata w jednym z sanktuariów maryjnych w Polsce.

» Uroczystą sesją „ad acta primordialia” w olsztyńskiej archikatedrze św. Jakuba, 15 września – w liturgiczne wspomnienie Matki Boskiej Bolesnej, rozpoczął się proces beatyfikacyjny 34 męczenników II wojny światowej, ofiar nazizmu i komunizmu. Wśród pomordowanych jest 28 księży, jedna siostra zakonna i 5 osób świeckich. Zadaniem trybunału kościelnego powołanego przez abp. Wojciecha Ziembę, metropolitę warmińskiego, będzie stwierdzenie męczeństwa sług Bożych: ks. Bronisława Sochaczewskiego i 5 towarzyszy, ofiar nazizmu, oraz ks. Józefa Steinki i 27 towarzyszy, ofiar komunizmu.

» Około 2 tysięcy osób uczestniczyło 16 września w uroczystościach odpustowych, związanych ze świętem Podwyższenia Krzyża Świętego na Groniu Jana Pawła II u podnóża Leskowca w Beskidzie Małym. Eucharystii przewodniczył ks. Kazimierz Buba, proboszcz parafii w Juszczynie. Po nabożeństwie wierni, wśród których przeważali górscy turyści, ucałowali znajdujące się w tutejszej Kaplicy Ludzi Gór relikwie Krzyża świętego.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki