Logo Przewdonik Katolicki

Polscy muzułmanie rozpoczęli ramadan

Jadwiga Knie-Górna
Fot.

Pierwszy dzień ramadanu, miesiąca postu, przeżywają 13 września polscy Tatarzy. Nabożeństwa rozpoczynające muzułmański post zostały odprawione m.in. w białostockich domach modlitwy oraz w Bohonnikach i Kruszynianach. W województwie podlaskim jest największe skupisko polskich Tatarów. To bardzo ważny miesiąc, wszyscy muzułmanie przestrzegają postu, bo to obowiązek każdego...

Pierwszy dzień ramadanu, miesiąca postu, przeżywają 13 września polscy Tatarzy. Nabożeństwa rozpoczynające muzułmański post zostały odprawione m.in. w białostockich domach modlitwy oraz w Bohonnikach i Kruszynianach.

W województwie podlaskim jest największe skupisko polskich Tatarów.

„To bardzo ważny miesiąc, wszyscy muzułmanie przestrzegają postu, bo to obowiązek każdego wyznawcy islamu” – powiedział mufti RP Tomasz Miśkiewicz. Post obowiązuje od wschodu do zachodu słońca. Muzułmanie muszą powstrzymać się zupełnie od jedzenia, picia i korzystania z używek, a nawet używania wulgarnych słów. W czasie ramadanu spożywają dwa posiłki dopiero po zachodzie słońca. Muzułmanie w Polsce posiadają siedem gmin wyznaniowych: w Gdańsku, Białymstoku, Warszawie, Gorzowie Wielkopolskim, Bydgoszczy, Kruszynianach i Bohonnikach. Wierni mają do dyspozycji dwa zabytkowe meczety na Białostocczyźnie oraz nowy, zbudowany na początku lat 90. meczet w Gdańsku. W Białymstoku i Warszawie funkcjonują domy modlitwy.

Nie ma dokładnych danych na temat liczby wyznawców islamu w Polsce. Szacuje się, że skupionych w Muzułmańskim Związku Religijnym w RP jest około 6 tysięcy. Są to przede wszystkim Tatarzy zamieszkujący terytorium Rzeczypospolitej od 600 lat.Liczbę wszystkich muzułmanów w Polsce szacuje się na ponad 20 tysięcy. Są to głównie studenci, biznesmeni, dyplomaci i uchodźcy.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki