Logo Przewdonik Katolicki

Przyszłe elity

Marcin Jarzembowski
Fot.

Szkoła katolicka podkreśla ostateczny wymiar człowieka. Ukazuje pewną misyjność i posłanie. Odpowiada również za to, na kogo wychowujemy młodych obywateli powiedział bp Jan Tyrawa. Ordynariusz diecezji bydgoskiej przewodniczył Mszy św. w katedrze, która zainaugurowała nowy rok szkolny w Katolickiej Szkole Podstawowej im. św. Wojciecha. Biskup Tyrawa podkreślił,...

„Szkoła katolicka podkreśla ostateczny wymiar człowieka. Ukazuje pewną misyjność i posłanie. Odpowiada również za to, na kogo wychowujemy młodych obywateli” – powiedział bp Jan Tyrawa. Ordynariusz diecezji bydgoskiej przewodniczył Mszy św. w katedrze, która zainaugurowała nowy rok szkolny w Katolickiej Szkole Podstawowej im. św. Wojciecha.

Biskup Tyrawa podkreślił, że szkoła katolicka wychowuje społeczeństwo do służby Kościołowi, rodzinie oraz tym wszystkim wspólnotom, w których młody człowiek znajdzie się za kilka lat. – Dydaktyczna placówka katolicka niesie ze sobą jasne przesłanie moralne oraz ideowe, które dzisiaj nazywamy wartościami. Przesłanie, które chce podkreślić ostateczny wymiar człowieka, czyli jego odniesienie do Boga – stwierdził.

Hierarcha uważa, że rolą szkół katolickich jest ukazywanie powołania, które Bóg stawia przed młodym człowiekiem. – Placówki chcą ukształtować człowieka, aby był świadomy skąd i dokąd zmierza. Aby mógł służyć wszystkim, z którymi będzie się spotykać – podkreślił. Ordynariusz powiedział, że we współczesnym świecie są rozwijane najróżnorodniejsze nauki, które szczycą się teoriami. Jednak po ich głębszym poznaniu stwierdzamy, że nie potrafią odpowiedzieć, na kogo wychowujemy człowieka. – One mają tylko pewien instrument, który pozwala wychowywać, ale nie stawiają ostatecznego celu. Ten ostateczny cel stawia Pan Bóg – zakończył.

Joanna Kaczmarczyk jest nauczycielem historii. Jej zdaniem, szkoła katolicka ma swój wyjątkowy i niepowtarzalny charakter. – Oprócz prowadzenia zajęć edukacyjnych staramy się wychowywać dzieci w duchu personalizmu Jana Pawła II. Patronem szkoły jest święty Wojciech. Wszystko, co robimy w tej szkole, zmierza ku temu, aby dzieci uczyły się miłości, szacunku do bliźniego i ojczyzny.

Zdaniem Kaczmarczyk szkoła ubogaca także grono pedagogiczne. – Ta praca daje mi bardzo dużo. Jestem mocno związana z Kościołem i religią. Brałam udział w spotkaniach oazy młodzieży i duszpasterstwa akademickiego. Teraz mogę dzielić się tym, co wcześniej otrzymałam od innych – dodała.

Katolicka Szkoła Podstawowa im. św. Wojciecha zainaugurowała swój rok szkolny po raz trzynasty. W tym roku naukę rozpoczęło 277 uczniów oraz 38 nauczycieli.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki