Logo Przewdonik Katolicki

Brakuje rąk do pracy

Marcin Jarzembowski
Fot.

W Toruniu w dniach 4-5 września odbywało się Ogólnopolskie Spotkanie Diecezjalnych Duszpasterzy Ludzi Pracy. Kapłani z całego kraju rozmawiali o doświadczeniach na polu zawodowym i duszpasterskim. Zastanawiali się nad problemem bezrobocia, brakiem osób na określone stanowiska pracy oraz nad wymiarem posługi charytatywnej w Kościele. Duszpasterze, oprócz dyskusji i modlitwy, wzięli udział...

W Toruniu w dniach 4-5 września odbywało się Ogólnopolskie Spotkanie Diecezjalnych Duszpasterzy Ludzi Pracy. Kapłani z całego kraju rozmawiali o doświadczeniach na polu zawodowym i duszpasterskim. Zastanawiali się nad problemem bezrobocia, brakiem osób na określone stanowiska pracy oraz nad wymiarem posługi charytatywnej w Kościele.

Duszpasterze, oprócz dyskusji i modlitwy, wzięli udział w spotkaniach z lokalnymi pracodawcami. Odwiedzili również Radio Maryja, Telewizję Trwam oraz Centrum Obserwacji Kosmosu.

Nie jest źle
Dwudniowe spotkanie rozpoczęto od modlitwy w miejscu uprowadzenia ks. Jerzego Popiełuszki – w Górsku niedaleko Torunia. Następnie duszpasterze odwiedzili siedzibę Caritas, w której zapoznali się z dziełami realizowanymi na terenie diecezji. – Spotykamy się każdego roku we wrześniu. Toruń jest jednym z ostatnich ośrodków, gdzie prężnie działa grupa duszpasterska ludzi pracy. Dzisiaj zajmujemy się odczytywaniem haseł propagandowych i oddziaływaniem na związki zawodowe, aby nie dały się zmanipulować. Na szczęście sytuacja nie jest taka zła. Te dwa dni ubogaciły naszą wiedzę o nowe doświadczenia – powiedział organizator i diecezjalny duszpasterz ludzi pracy w Toruniu, ks. Józef Nowakowski.

Do Torunia przyjechał krajowy duszpasterz ludzi pracy abp Tadeusz Gocłowski. – Pracuję z tymi kapłanami od wielu lat i z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że nasze posłannictwo wciąż się zmienia. Był okres, w którym analizowaliśmy możliwości zwiększenia miejsc pracy. Dzisiaj rozmawiamy o tym, w jaki sposób zdobyć ludzi do pracy. Albo jak pomóc tym, którzy – niestety – nie są sprawni na tyle, by mogli tę pracę znaleźć – powiedział hierarcha. Metropolita gdański podkreślił także aspekt charytatywny wpisany w posługę Kościoła. – Ludzie, którzy nie przejawiają inicjatywy, powinni otrzymywać wsparcie. Zastanawiamy się jednocześnie, w jaki sposób pomóc ludziom pracy w ciągłym udoskonalaniu umiejętności, aby z tej pracy mieli większą satysfakcję – dodał.

Poszanowanie odpoczynku
Podczas Mszy św. w toruńskiej katedrze bp Andrzej Suski podkreślił posłannictwo duszpasterzy ludzi pracy oraz odwołał się do wartości, które wypływają z Ewangelii. Zwrócił też uwagę na poszanowanie godności pracy i konieczność odpoczynku. – Takie spotkania są konieczne, ponieważ sytuacja w świecie pracy zmienia się na naszych oczach. Obserwujemy zjawisko zmiennych stawek wynagrodzeń i warunków pracy. Mamy styczność z bezrobociem oraz brakiem rąk do pracy. Naszym zadaniem jest towarzyszyć ludziom w pracy – powiedział. Ordynariusz diecezji toruńskiej uwypuklił także problem pracy poza granicami Polski.

Ksiądz Julian Żołnierkiewicz z Olsztyna uważa, że przed duszpasterstwem ludzi pracy stoi wiele wyzwań. – Oprócz bezrobocia stykamy się z problemami osób, które pracują w prywatnych przedsiębiorstwach. Niektóre z nich nie spełniają elementarnych zasad poszanowania godności człowieka. Bardzo często pojawia się problem z ubezpieczeniem, pensją czy przepisowymi godzinami pracy. Walczymy o godziwe warunki oraz występujemy przeciwko zatrudnianiu „na czarno”. Troszczymy się zarówno o pracowników, jak i pracodawców, którzy również mają problemy – powiedział.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki