Logo Przewdonik Katolicki

Za wszelką cenę kochajmy ludzi!

Błażej Tobolski
Fot.

Uroczysty ingres bp. Edwarda Dajczaka, nowego ordynariusza diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, do koszalińskiej katedry odbył się 11 sierpnia. W uroczystości oprócz nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Józefa Kowalczyka wzięło udział przeszło dwudziestu przedstawicieli Episkopatu Polski. Objęcie kanonicznej władzy przez nowo mianowanego biskupa odbyło się już 9 lipca. Wówczas po...

Uroczysty ingres bp. Edwarda Dajczaka, nowego ordynariusza diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, do koszalińskiej katedry odbył się 11 sierpnia. W uroczystości oprócz nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Józefa Kowalczyka wzięło udział przeszło dwudziestu przedstawicieli Episkopatu Polski.

Objęcie kanonicznej władzy przez nowo mianowanego biskupa odbyło się już 9 lipca. Wówczas po okazaniu wydanej przez Benedykta XVI nominacji na stolicę biskupią w Koszalinie podpisał on stosowne urzędowe protokoły przejęcia rządów w tej diecezji.

By służył Bogu i Kościołowi
Przed rozpoczęciem uroczystej liturgii w katedrze bp Dajczak złożył kwiaty przy grobie pierwszego biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego Czesława Dominy. Następnie nuncjusz apostolski w Polsce, w imieniu Stolicy Apostolskiej, złożył podziękowania i wyrazy uznania abp. Kazimierzowi Nyczowi za przykładną i gorliwą posługę pasterską w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej oraz zapewnił o modlitwie w intencji jego następcy bp. Dajczaka, by „ubogacił duchowo Kościół koszalińsko-kołobrzeski i niósł pociechę strapionym i ukojenie w bólu cierpiącym”.

Sam abp Nycz przekazał pastorał swojemu następcy. Stwierdził m.in., że „Kościół koszalińsko-kołobrzeski, choć młody, jest bogaty doświadczeniem wzrastania”. – Mimo trudności [...] był bogaty ludźmi: kapłanami, zakonami i wspaniałymi katolikami świeckimi. Jest dla kogo pracować i jest z kim pracować – podkreślił abp Nycz. Swojemu następcy życzył, by „wrastał w tkankę społeczną wiosek i miast, służył Bogu i człowiekowi, który jest zawsze drogą Kościoła”.

Moim powołaniem jest miłość
W swojej ingresowej homilii, poświęconej przede wszystkim tematowi miłości, wyraźnie wzruszony bp Dajczak wielokrotnie podkreślał, iż z pokorą poddaje się Bogu. – Nie zostałem wybrany dlatego, że jestem lepszy, ale dlatego, że zostałem wybrany muszę kochać więcej. Chcę wam to dziś powiedzieć, żebyście mogli się o to ode mnie upomnieć. Macie prawo do mojej większej miłości do Boga i do was. To jest moje powołanie – zapewniał swoich nowych diecezjan bp Dajczak. – Staję odważniej, bo widzę wokół siebie Kościół. Wasz pasterz musi iść pierwszy, wiem. Musi wchodzić na drogi, na których nikt dotąd nie chadzał, bo takie są dzieje świata, ciągle nowe. Ale pasterz musi być otoczony odwagą i wiarą Kościoła, wtedy ma szansę iść – mówił podczas ingresu nowy biskup koszalińsko-kołobrzeski. Zapewnił też, że „dzień po dniu i chwila po chwili” modli się swoim zawołaniem biskupim: „Esse in Christo” (Być w Chrystusie).

Bp Dajczak prosił też ludzi Kościoła, aby w każdym miejscu diecezji byli pełni delikatnej miłości Boga. – Współczesny człowiek, choć zdaje się być taki hardy, iż wydaje się obywać bez Boga, jest człowiekiem przestraszonym, poszukującym klucza w labiryncie niemożności rozeznania i zatrzymuje się, kiedy spotka człowieka podarowującego mu miłość, jak czynił to Jezus, bez warunków wstępnych. Moi bracia w kapłaństwie, kochajmy ludzi za wszelką cenę, za wszelką cenę kochajmy ludzi! – apelował do duchownych.

Wspólna pielgrzymka wiary
Po uroczystym ingresie do katedry w Koszalinie bp Edward Dajczak został w niedzielę 12 sierpnia przywitany w Kołobrzegu. Pierwszą Mszę św. w kołobrzeskiej konkatedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odprawił już jako nowy biskup koszalińsko-kołobrzeski. Hierarcha zaprosił swoich diecezjan do uczestnictwa we wspólnej pielgrzymce wiary. – Gdziekolwiek żyjecie i jesteście, jak Bóg pozwoli, będziemy wędrowali przez lata wspólnymi drogami wiary i życia w Kościele. Z nadzieją, że pośród świata, takiego jaki jest, Bóg uczyni z nas pięknych ludzi. Zawsze jest to możliwe i nigdy tej nadziei utracić nie wolno – zapewniał.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki