Logo Przewdonik Katolicki

Nowy sekretarz Episkopatu

Błażej Tobolski
Fot.

Biskup Stanisław Budzik oficjalnie przejął 8 sierpnia urząd sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski. Zebranie plenarne powołało go na to stanowisko w czerwcu. Zastąpił bp. Piotra Liberę, który decyzją Benedykta XVI objął diecezję płocką. Tak się składa, że mój wybór dokonał się w Kamieniu Śląskim, w miejscu urodzenia św. Jacka, w 750. rocznicę jego...

Biskup Stanisław Budzik oficjalnie przejął 8 sierpnia urząd sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski. Zebranie plenarne powołało go na to stanowisko w czerwcu. Zastąpił bp. Piotra Liberę, który decyzją Benedykta XVI objął diecezję płocką.

– Tak się składa, że mój wybór dokonał się w Kamieniu Śląskim, w miejscu urodzenia św. Jacka, w 750. rocznicę jego śmierci. Dzisiaj z kolei w liturgii wspominamy św. Dominika, założyciela zakonu, który miał ze św. Jackiem bezpośredni kontakt – zauważył bp Budzik. – Przypomina się tutaj apel Sługi Bożego Jana Pawła II, wygłoszony w Starym Sączu, przy okazji kanonizacji św. Kingi: „Nie lękajcie się być świętymi! Uczyńcie kończący się wiek i nowe tysiąclecie erą ludzi świętych!”. W tym roku hasłem duszpasterskim Kościoła w Polsce jest zawołanie „Przypatrzmy się powołaniu naszemu”. Myślę, że tutaj, w Sekretariacie, musimy przypatrzeć się naszemu powołaniu do świętości – tłumaczył bp Budzik.

Podczas Mszy św. w kaplicy gmachu Sekretariatu KEP, która w południe rozpoczęła uroczystość przejęcia urzędu sekretarza generalnego KEP, bp Piotr Libera wskazał, że „oddaje do dyspozycji” swojego następcy dobrze zgrany zespół ludzi. Bp Budzik zaznaczył z kolei, że kontakt z pracownikami będzie jednym z priorytetów jego nowej posługi. Ale od podwładnych będzie też wiele wymagał. – Powołaniem każdego chrześcijanina, a zwłaszcza pracowników Sekretariatu, jest oddana służba Kościołowi, a przez to Bogu i służba człowiekowi – mówił.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki