Logo Przewdonik Katolicki

W skrócie

Błażej Tobolski
Fot.

Około 3 tysięcy pielgrzymów przybyło na uroczystość koronacji najstarszej w Polsce, wykonanej w 1925 r., figury Matki Bożej Saletyńskiej Pojednawczyni Grzeszników w Gdańsku-Sobieszewie. Sanktuarium opiekują się księża misjonarze saletyni. Mszy św. koronacyjnej, którą celebrowali licznie zgromadzeni biskupi i ponad 35 księży z Polski i zagranicy, przewodniczył metropolita...

» Około 3 tysięcy pielgrzymów przybyło na uroczystość koronacji najstarszej w Polsce, wykonanej w 1925 r., figury Matki Bożej Saletyńskiej Pojednawczyni Grzeszników w Gdańsku-Sobieszewie. Sanktuarium opiekują się księża misjonarze saletyni. Mszy św. koronacyjnej, którą celebrowali licznie zgromadzeni biskupi i ponad 35 księży z Polski i zagranicy, przewodniczył metropolita gdański abp Tadeusz Gocłowski. Hierarcha zwrócił uwagę w homilii, że „przybywa nam nowa Arka Przymierza, dom Matki, do którego będziemy przybywać, prosząc o Jej wstawiennictwo u Chrystusa w naszych codziennych trudach”.

» Uroczyste wpłynięcie dominikanów na galeonie i procesja z relikwiami św. Jacka ulicami Gdańska rozpoczęły 5 sierpnia IV Morski Odpust św. Dominika. W tym roku dominikanie świętują 750. rocznicę śmierci św. Jacka, ucznia świętego Dominika, z którego inicjatywy powstał gdański klasztor. Na pamiątkę powstania klasztoru do dziś organizowany jest Jarmark św. Dominika, największa handlowa impreza plenerowa w Polsce i jedna z największych w Europie. Zakonnicy próbują przywrócić jej religijny charakter, organizując Festiwal św. Dominika.

» 600-lecie istnienia świętowała 5 sierpnia parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Piątnicy w diecezji łomżyńskiej. Historia parafii w Piątnicy sięga XIV wieku. Pierwszy drewniany kościół powstał tu jeszcze przed 1396 rokiem. Erygowanie parafii nastąpiło w 1407 r.

»Tysiące wiernych uczestniczyło w trzydniowych uroczystościach z okazji odpustu Porcjunkuli, które w klasztorze franciszkanów-reformatów w Kętach organizowane są nieprzerwanie od 300 lat. Odpust Porcjunkuli jest obchodzony bardzo uroczyście jako święto patronalne jedynie w kościołach i klasztorach franciszkańskich. Jest on pamiątką poświęcenia kościoła Matki Boskiej Anielskiej (Porcjunkuli) koło Asyżu, odbudowanego przez św. Franciszka w 1207 r.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki