Logo Przewdonik Katolicki

Śmierć patriarchy

Błażej Tobolski
Fot.

W wieku 92 lat w stołecznej klinice Fundeni zmarł 30 lipca o godz. 17 w Bukareszcie zwierzchnik Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego patriarcha Teoktyst, metropolita Wołoszczyzny i Dobrudży oraz patriarcha Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego, jak brzmi pełna nazwa tego urzędu, który sprawował od 9 listopada 1986 r. Jego pogrzeb odbył się 3 sierpnia w prawosławnym soborze katedralnym...

W wieku 92 lat w stołecznej klinice Fundeni zmarł 30 lipca o godz. 17 w Bukareszcie zwierzchnik Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego patriarcha Teoktyst, metropolita Wołoszczyzny i Dobrudży oraz patriarcha Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego, jak brzmi pełna nazwa tego urzędu, który sprawował od 9 listopada 1986 r. Jego pogrzeb odbył się 3 sierpnia w prawosławnym soborze katedralnym św. Konstantyna i Heleny w Bukareszcie. Obrzędom przewodniczył patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I, honorowy zwierzchnik prawosławia na świecie, któremu towarzyszyło ponad 150 przedstawicieli innych lokalnych Kościołów prawosławnych z całego świata. Obecni byli także delegaci innych wyznań. Na czele delegacji Stolicy Apostolskiej stał przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan kard. Walter Kasper.

Na mocy decyzji Świętego Synodu do czasu wybrania nowego zwierzchnika Kościoła rumuńskiego będzie nim kierował arcybiskup Jassów oraz metropolita mołdawski i bukowiński Daniel (Ciobotea), pełniąc obowiązki strażnika Tronu Patriarszego. Wybór nastąpi po upływie 40 dni od dnia zgonu.

Także Benedykt XVI wyraził żal i smutek z powodu śmierci zwierzchnika Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego patriarchy Teoktysta, zapewniając o swej duchowej łączności ze wszystkimi, którzy opłakują jego odejście. Wysoko ocenił dokonania „tego wybitnego i cenionego przywódcy kościelnego” oraz przypomniał jego spotkania z Janem Pawłem II w 1999 r. w Bukareszcie i w 2002 r. w Rzymie (na zdjęciu). Zapewnił, że „pozostaną one w pamięci naszych Kościołów jako szczególny dar łaski Bożej, który umocnił i dał nowy bodziec wzrostowi przyjaźni i braterskim stosunkom między Kościołami”. „Obaj ci mężowie byli zdecydowani zapisać nową kartę w dziejach naszych wspólnot, pokonując trudną przeszłość, która ciąży nad nami jeszcze dzisiaj, i wybiegać z ufnością w przyszłość do owego dnia, gdy podziały wśród wierzących w Chrystusa zostaną przezwyciężone”, napisał Ojciec Święty w depeszy kondolencyjnej.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki