Logo Przewdonik Katolicki

Nauka podczas wakacji

Bogna Białecka
Fot.

Lato wielu osobom kojarzy się z bezwględną wolnością od nauki. Jednak badania wykazują, że uczniowie, którzy w czasie wakacji szkolnych podejmują jakąś formę nauki, łatwiej przypominają sobie wiedzę wyuczoną przed wakacjami, łagodniej też odczuwają powrót do szkoły. Osiągają też lepsze wyniki w nauce. Z drugiej strony uczniowie, którzy nie podejmują w czasie wakacji żadnego...

Lato wielu osobom kojarzy się z bezwględną wolnością od nauki. Jednak badania wykazują, że uczniowie, którzy w czasie wakacji szkolnych podejmują jakąś formę nauki, łatwiej przypominają sobie wiedzę wyuczoną przed wakacjami, łagodniej też odczuwają powrót do szkoły.

Osiągają też lepsze wyniki w nauce. Z drugiej strony uczniowie, którzy nie podejmują w czasie wakacji żadnego wysiłku intelektualnego, nie tylko zapominają wyuczone informacje, lecz także wypracowaną strategię uczenia się i wiele czasu zabiera im ponowne wejście w rytm pracy szkolnej. Dlatego warto zachęcić dziecko do jakiejś formy wakacyjnej nauki.

W letnią sobotę można wybrać się z całą rodziną na wycieczkę krajoznawczą. Poproś dziecko, by było waszym przewodnikiem, i dostarcz mu kilka dni wcześniej kilka źródeł informacji, by mogło się przygotować do oprowadzania wycieczki. Daje mu to wiele satysfakcji. Pewna dziesięcioletnia dziewczynka, Amelia, stworzyła nawet na komputerze i wydrukowała broszurę informacyjną „Amelia Travels” nt. katedry w Gnieźnie.

Umiejętność pisania i liczenia można ćwiczyć, angażując dziecko w robienie zakupów. Pozwól mu wypisać listę sprawunków i kontrolować w sklepie, czy udało się znaleźć wszystko, co było nam potrzebne. Jeżeli wybieracie się np. razem do kina, zoo lub na wycieczkę – poproś dziecko o zaplanowanie i spisanie, co będzie wam potrzebne, i obliczenie, jakie będą koszty biletów itp. Takie odpowiedzialne zadania zwykle bardzo dzieci angażują i nawet nie zauważają one, że przy okazji ćwiczą szkolne umiejętności.

Na Zachodzie prowadzone są letnie programy popularyzacji czytelnictwa. Dzieci otrzymują kartę konkursową, na której wypisują (potwierdzone podpisem rodziców) przeczytane podczas lata książki, a w zamian za to księgarnie oferują im darmowe bestsellery. Jest to nie tylko doskonała okazja, by poczytać dzieła ulubionych autorów, lecz także, by poszerzyć horyzonty i poznać nowych pisarzy. Choć nie spotkałam się jeszcze z tego typu akcjami w Polsce, można ją zorganizować samodzielnie dla swojego dziecka lub umówić się w grupie rodziców.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki