Logo Przewdonik Katolicki

Kaczka w jabłkach z żurawinami

ojciec Michał
Fot.

Kaczkę myjemy i opuszkami palców wygniatamy pierś, aby rozbić tłuszcz w mięśniach, aby łatwiej się wytopił. Skrapiamy kaczkę sokiem z cytryny i nacieramy wewnątrz obficiej niż zewnątrz czosnkiem, solą, pieprzem, a także majerankiem i odstawiamy na kilka godzin do lodówki, aby mięso skruszało. Suszone śliwki i rodzynki zalewamy wrzątkiem, a kiedy napęcznieją,...

Kaczkę myjemy i opuszkami palców wygniatamy pierś, aby rozbić tłuszcz w mięśniach, aby łatwiej się wytopił. Skrapiamy kaczkę sokiem z cytryny i nacieramy – wewnątrz obficiej niż zewnątrz – czosnkiem, solą, pieprzem, a także majerankiem i odstawiamy na kilka godzin do lodówki, aby mięso skruszało.

Suszone śliwki i rodzynki zalewamy wrzątkiem, a kiedy napęcznieją, odsączamy je. Pomarańcza dzielimy na cząstki. Jabłka kroimy w ósemki, usuwając gniazda nasienne, skrapiamy sokiem z cytryny, oprószamy majerankiem, rozmarynem, szczyptą cynamonu oraz estragonem i przez chwilę obsmażamy. Faszerujemy kaczkę jabłkami i pomarańczami, a potem spinamy wykałaczkami, albo zaszywamy, i w kilkunastu miejscach nakłuwamy szpikulcem. Przekładamy ją do natłuszczonej brytfanny i obsmażamy ze wszystkich stron, a następnie skrapiamy wodą i wstawiamy do piekarnika.

Pieczemy przez 2 godziny, początkowo w temperaturze ok. 220, a potem 180 stopni. Co pół godziny skrapiamy kaczkę winem i podlewamy wytworzonym sosem. Pół godziny przed wyjęciem z piekarnika nacinamy skórę pomiędzy korpusem a udami, gdzie gromadzi się tłuszcz, a potem obkładamy ją pozostałymi cząstkami jabłek. Po upieczeniu wyłączamy piekarnik i przez kwadrans pozostawiamy w nim kaczkę, a potem przekładamy ją na półmisek. Sos zlewamy, zaciągamy śmietaną – jeśli jest zbyt rzadki, także łyżeczką mąki rozmieszaną w mleku – i przelewamy do sosjerki. Kaczkę podajemy na stół z konfiturą żurawinową, pyzami oraz modrą kapustą ugotowaną z jabłkami.

składniki:

• kaczka (ok. 2 kg)
• 5 jabłek kwaskowo-winnych
• 2 pomarańcza, łyżka miodu, 1/2 cytryny
• po 5 dag suszonych śliwek i rodzynków
• „Planta”, szklanka czerwonego wina półwytrawnego
• 2 ząbki czosnku, 2 cebule,
• sok z 1/2 cytryny
• majeranek, estragon, rozmaryn
• sól, pieprz, cynamon
• konfitura z żurawiny


Jak to z kaczkami było

Dzika kaczka krzyżówka została udomowiona ok. 1500 r. przed Chrystusem w południowo-wschodniej Azji, skąd przywędrowała do starożytnej Grecji i Rzymu. W Europie była początkowo tylko wabikiem dla kaczek żyjących w stanie dzikim; miała przywodzić je na tereny łowne.

Na przełomie XIX/XX w. zaczęły powstawać poszczególne rasy kaczki domowej.

Dania z kaczki są wprawdzie tłuste, a najwięcej tłuszczu znajduje się bezpośrednio pod skórą. Ilość tłuszczu możemy zmniejszyć, nakłuwając tuszkę wielokrotnie szpikulcem, dzięki czemu spłynie on do brytfanny.

Żurawinowe cudo

Jagody tej krzewinki, z rodziny wrzosowatych, występują w borach bagiennych i na torfowiskach. Dzięki zawartości antyutleniaczy zapobiegają szkodom wyrządzonym przez wolne rodniki. Działają jak naturalny antybiotyk, bo zawierają sporo pektyn, błonnika, węglowodanów, rozmaitych mikroelementów – fosforu, jodu, magnezu, potasu i wapnia – oraz witamin: A, B1, B2 oraz C. Żurawiny ułatwiają trawienie, pobudzają pracę trzustki, odkażają jamę ustną i gardło, wzmacniają siły odpornościowe organizmu, zapobiegają infekcjom górnych dróg oddechowych i dróg moczowych, przyspieszają neutralizację trucizn i zmniejszają odczyny zapalne w organizmie. Są także medykamentem na szkorbut, koklusz i gościec. Napoje żurawinowe gaszą pragnienie w gorączce, wspomagają leczenie miażdżycy i żylaków, zapobiegają tworzeniu się kamieni nerkowych oraz leczą jaskrę.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki