Logo Przewdonik Katolicki

Tak uczył Jan Paweł II: Cierpieć za sprawiedliwości

Michał Gryczyński
Fot.

Siódma podróż apostolska Jana Pawła II do Ojczyzny trwała od 5 do 17 czerwca 1999 r., ale ostatnie a więc ósme błogosławieństwo było tematem homilii już u początków papieskiego pielgrzymowania po Polsce. 7 czerwca w Bydgoszczy Ojciec Święty nawiązał do słów wypowiedzianych przez Chrystusa w Kazaniu na górze: Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie...

Siódma podróż apostolska Jana Pawła II do Ojczyzny trwała od 5 do 17 czerwca 1999 r., ale ostatnie – a więc ósme błogosławieństwo – było tematem homilii już u początków papieskiego pielgrzymowania po Polsce. 7 czerwca w Bydgoszczy Ojciec Święty nawiązał do słów wypowiedzianych przez Chrystusa w Kazaniu na górze: „Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie” (Mt 5, 10). Podkreślił, że odnoszą się one przede wszystkim do samego Chrystusa, bo to On jest ubogi duchem, cichy, pokój czyniący, miłosierny i cierpiący prześladowanie dla sprawiedliwości.

Takich wyznawców, naśladujących Chrystusa – jak zauważył Jan Paweł II – nie brakowało w Polsce i samej Bydgoszczy, gdzie obrońcy miasta ponieśli męczeńską śmierć w pierwszych dniach II wojny światowej. Papież przywołał także pamięć Michała Kozala – bydgoskiego duszpasterza, a potem biskupa włocławskiego – który zginął w Dachau. I przypomniał, że kiedy Prymas Wyszyński w 1973 r. uzyskał od komunistów zgodę na wzniesienie w Bydgoszczy pierwszej po wojnie świątyni, nadał jej tytuł „Świętych Polskich Braci Męczenników”. To właśnie z tego kościoła wyruszył w swoją ostatnią drogę kapłan męczennik Jerzy Popiełuszko. Ojciec Święty mówił również o chrześcijanach pierwszych wieków, którzy byli prześladowani dla sprawiedliwości, i dodał, że świadectwem martyrologii są także, wyniesieni przez niego na ołtarze, męczennicy japońscy, francuscy, wietnamscy, hiszpańscy czy meksykańscy.

„Błogosławieni jesteście, gdy [ludzie] wam urągają i prześladują was (...) z mego powodu” (Mt 5, 11) – Jan Paweł II przywołał słowa Chrystusa, które zapowiadają, że Jego naśladowcy nie będą mieli łatwego życia. Idąc za Ewangelią, staną się bowiem znakiem sprzeciwu i będą cierpieć prześladowanie, które jest zawsze wielką i radykalną próbą człowieczeństwa: „Czyż nie stoi przed taką próbą człowiek wierzący, który broni prawa do wolności religijnej i wolności sumienia? Myślę tu o tych wszystkich braciach i siostrach, którzy w czasie prześladowań Kościoła dawali świadectwo wierności Bogu” – mówił Ojciec Święty.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki