Logo Przewdonik Katolicki

Ratujcie świat i człowieka

Marcin Jarzembowski
Fot.

Ratujcie współczesny świat oraz człowieka przed zagubieniem powiedział w bydgoskiej katedrze do neoprezbiterów bp Jan Tyrawa. Ordynariusz diecezji bydgoskiej wyświęcił w sobotę 26 maja, na kapłanów, czterech alumnów Wyższego Seminarium Duchownego. Podczas homilii bp Tyrawa wyraził dziękczynienie za dar nowych kapłanów. Składamy je przede wszystkim...

„Ratujcie współczesny świat oraz człowieka przed zagubieniem” – powiedział w bydgoskiej katedrze do neoprezbiterów bp Jan Tyrawa. Ordynariusz diecezji bydgoskiej wyświęcił w sobotę 26 maja, na kapłanów, czterech alumnów Wyższego Seminarium Duchownego.

Podczas homilii bp Tyrawa wyraził dziękczynienie za dar nowych kapłanów. – Składamy je przede wszystkim Bogu. Dziękujemy za czterech neoprezbiterów. Na nasze potrzeby jest to skromna liczba. Jednak zadośćuczyni ona najważniejszym potrzebom, które zrodziły się w ostatnim czasie. Nie możemy zapomnieć o rodzinach, proboszczach oraz parafiach, z których wywodzą się neoprezbiterzy. Bowiem to są te miejsca, w których rodzą się nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne – powiedział. Ordynariusz diecezji bydgoskiej wskazał na najważniejsze zadania, z którymi przyjdzie się zetknąć nowym kapłanom w codziennej posłudze. – Całe życie przed wami. Tempo dzisiejszego świata powoduje, że człowiek jest zagubiony. Poszukuje skutecznego lekarstwa, które ma go z tego wyprowadzić. Jednak to lekarstwo jest gorsze niż choroba, ponieważ próbuje wykluczyć Boga – dodał. Hierarcha stwierdził, że człowieka może uratować tylko Kościół. – I taka jest wasza misja. Ratowanie współczesnego świata przed zagubieniem, które jest faktem. Macie być znakiem sprzeciwu, wnosząc nieustannie Boga w życie innych. Jednak aby to robić, trzeba się z Nim zaprzyjaźnić. Musicie poznać Chrystusa z „pierwszej ręki”. Tylko w ten sposób uratujecie najpierw siebie, a później człowieka – zakończył bp Tyrawa.

W bydgoskiej katedrze nie zabrakło ks. dr. Wojciecha Szukalskiego. Rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej powiedział, że Kościół potrzebuje coraz bardziej kapłanów, którzy będą świadkami. – Celem ich życia powinna być służba drugiemu człowiekowi. Kapłan nie może być tylko nauczycielem. Chciałbym im życzyć, aby się nigdy nie zestarzeli w swojej młodości – podkreślił.

W uroczystości wzięli udział rodzice oraz najbliżsi przyjaciele nowych kapłanów. – Dla nas jest to bardzo szczególny dzień. Towarzyszą nam głębokie przeżycia duchowe. Wychowaliśmy syna na wspaniałego człowieka. To wszystko wyniósł właśnie z domu. Wola Boża tak nim pokierowała, że dzisiaj jest już kapłanem – powiedzieli Maria i Jan Piskorz. – To najpiękniejszy dzień w moim życiu. Żadna matka go nie zapomni. Dzisiaj Dzień Matki, więc otrzymaliśmy największy prezent – dodali Teresa i Wacław Kusy.

Uroczysta Eucharystia była również okazją do dziękczynienia za 34 lata kapłaństwa ordynariusza diecezji bydgoskiej. Biskup Jan Tyrawa otrzymał święcenia 26 maja 1973 roku we Wrocławiu.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki