Logo Przewdonik Katolicki

Misyjne kolędowanie

Błażej Tobolski
Fot.

W okresie Bożego Narodzenia także polskie dzieci, jako kolędnicy misyjni, ruszają do naszych domów, by głosić Dobrą Nowinę i wspomagać swoich rówieśników z krajów misyjnych. W ubiegłym roku tysiące grup kolędników misyjnych z 40 polskich diecezji odpowiedziało na prośbę o pomoc małym Indonezyjczykom. W tym roku na pomoc czekają dzieci z Republiki Środkowoafrykańskiej. Zwyczaj...

W okresie Bożego Narodzenia także polskie dzieci, jako kolędnicy misyjni, ruszają do naszych domów, by głosić Dobrą Nowinę i wspomagać swoich rówieśników z krajów misyjnych. W ubiegłym roku tysiące grup kolędników misyjnych z 40 polskich diecezji odpowiedziało na prośbę o pomoc małym Indonezyjczykom. W tym roku na pomoc czekają dzieci z Republiki Środkowoafrykańskiej.

Zwyczaj kolędowania misyjnego narodził się w krajach niemieckojęzycznych, gdzie kolęduje się z okazji uroczystości Trzech Króli. W Polsce po raz pierwszy kolędnicy misyjni wyruszyli w 1993 r. z inicjatywy centrali krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych. Dzieci z Papieskiego Dzieła Misyjnego do udziału w misyjnej kolędzie zapraszają wszystkich – koleżanki i kolegów zrzeszonych w różnych grupach w szkole i w parafii. Pomagają im w tym katecheci, wychowawcy, nauczyciele, rodzice oraz młodzież i dorośli z parafialnych grup i stowarzyszeń.

W wybrany dzień podczas Mszy św. ksiądz uroczyście posyła kolędników misyjnych. W ten sposób informuje parafian o idei i celu kolędy misyjnej oraz zapowiada jej datę. Tego dnia dzieci przebrane w stroje kolędnicze w pięcioosobowych grupach z dorosłym opiekunem udają się do rodzin swojej parafii. „Pukając od drzwi do drzwi”, głoszą im radość z narodzenia Pana Jezusa. Opowiadają też o trudnej sytuacji swoich rówieśników w kraju misyjnym. Śpiewają kolędę i przedstawiają przygotowaną wcześniej krótką scenkę kolędniczą. W dowód wdzięczności mali misjonarze pozostawiają każdej rodzinie „misyjnego aniołka” z błogosławieństwem. Misyjne kolędowanie kończy uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli), kiedy to obchodzony jest Misyjny Dzień Dzieci.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki