Zgromadzenia mogą pomóc człowiekowi
Marcin Jarzembowski
Fot.
W święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego, w bydgoskiej katedrze spotkali się kapłani, bracia i siostry zakonne z całej diecezji. Mszę św. celebrował bp Jan Tyrawa, który przyznał, że habit zakonny, poprzez swoją symbolikę, ciągle ma dużo do powiedzenia współczesnemu światu.
Jak podkreślił bp Jan Tyrawa, Światowy Dzień Życia Konsekrowanego ma wiele aspektów....
W święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego, w bydgoskiej katedrze spotkali się kapłani, bracia i siostry zakonne z całej diecezji. Mszę św. celebrował bp Jan Tyrawa, który przyznał, że „habit zakonny, poprzez swoją symbolikę, ciągle ma dużo do powiedzenia współczesnemu światu”.
Jak podkreślił bp Jan Tyrawa, Światowy Dzień Życia Konsekrowanego ma wiele aspektów. – Kościół od samego początku stał niejako na dwóch filarach. Z jednej strony byli to apostołowie, a z drugiej – jak mówi św. Paweł – ci wszyscy prorocy, którzy realizowali swoje życie według charyzmatów, jakie otrzymali. Wielu zaprowadziło to do zgromadzeń zakonnych – żeńskich, męskich. Dzisiaj nie można sobie wyobrazić historii Kościoła bez tych zgromadzeń, nie można sobie wyobrazić Europy – mówił ordynariusz bydgoski. Biskup Tyrawa przypomniał, że dzisiaj wyzwaniem ze strony świata, na które Kościół musi odpowiedzieć, jest zanik poczucia sacrum – poczucia świętości w świecie. – Człowiekowi brakuje odniesienia do wyższych wartości. Odejście od Boga i od wiary grozi wejściem do sekty, poszukiwaniem pomocy u wróżbitów, zaklinaczy. Zgromadzenia zakonne mogą pomóc współczesnemu człowiekowi w uporządkowaniu życia.
Dla ojca Marka Karczewskiego CSSp, rektora WSD Zgromadzenia Ducha Świętego w Bydgoszczy, ten dzień jest podwójnym świętem – 2 lutego 1987 roku przyjął święcenia kapłańskie. – Ten czas skłania do zadumy nad tym, czym jest ofiarowanie się w sposób pełny – doskonały, aby móc do końca służyć Bogu przez drugiego człowieka. Nasz założyciel mówił, że jesteśmy posłani do tych najbiedniejszych, do ludzi, którzy po raz pierwszy słyszą słowa o Jezusie Chrystusie. To posłannictwo staram się głosić swoim życiem we wspólnocie – podkreślił duchacz.
W katedrze nie zabrakło przedstawiciela jednego z liczniejszych zgromadzeń w Bydgoszczy – Księży Misjonarzy św. Wincentego à Paulo, którzy opiekują się bazyliką mniejszą. Zdaniem ks. Marka Bednarka CM, tylko poprzez modlitwę można dziękować za osoby konsekrowane i za dar własnego posłannictwa. – Dzisiaj szczególnie silnie zdajemy sobie sprawę z tego, kim mamy być – ukazywać światu, że w sposób jeszcze doskonalszy chcemy praktykować to, do czego Pan Bóg nas powołuje.
Dla siostry M. Virginii Zawadzkiej z Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi Ofiarowanie Pańskie jest przypomnieniem chwili, w której otrzymała strój zakonny. – Jest to również dzień ogromnej wdzięczności, a zarazem wezwania, abyśmy jako osoby poświęcone Panu Bogu dawały innym świadectwo swoją postawą i życiem.
Na terenie diecezji bydgoskiej jest dziewięć zgromadzeń zakonnych męskich oraz czternaście żeńskich.