Logo Przewdonik Katolicki

Modlitwa, dialog i jedność

Marcin Jarzembowski
Fot.

Młodzi z diecezji bydgoskiej wyjechali na Europejskie Spotkanie Młodych, które w tym roku odbywa się w Zagrzebiu. Stolica Chorwacji będzie otwarta dla młodych od 28 grudnia do 1 stycznia 2007 roku. Spotkania modlitewne są organizowane pod koniec każdego roku przez braci ze wspólnoty ekumenicznej z Taizé. Do Zagrzebia pojechały tysiące młodych z całej Europy i innych kontynentów. Jest...

Młodzi z diecezji bydgoskiej wyjechali na Europejskie Spotkanie Młodych, które w tym roku odbywa się w Zagrzebiu. Stolica Chorwacji będzie otwarta dla młodych od 28 grudnia do 1 stycznia 2007 roku. Spotkania modlitewne są organizowane pod koniec każdego roku przez braci ze wspólnoty ekumenicznej z Taizé.

Do Zagrzebia pojechały tysiące młodych z całej Europy i innych kontynentów. Jest to kolejny etap „pielgrzymki zaufania przez ziemię”. Aby w niej uczestniczyć, należało wziąć udział w przygotowaniach, które odbywały się w ciągu roku w miejscowych wspólnotach. – Jest to mozolna i ciężka praca nad duchem. To wszystko przygotowuje nas do corocznego wyjazdu. Zainteresowanie w tym roku było nieco mniejsze. Cieszy jednak fakt, że pojechały osoby, które brały udział we wcześniejszych spotkaniach – powiedział ks. Wenancjusz Zmuda.

Zdaniem duszpasterza akademickiego, wspólne spotkanie niesie ze sobą wiele pozytywnych przesłań. – W ten sposób uczymy się nowej Europy, otwartej i gościnnej. Jest to wymiana, która nie polega tylko na szlifowaniu języka obcego, ale na poznaniu bogactwa europejskiej kultury, historii i tradycji. Poznajemy różne oblicza Kościoła rzymskokatolickiego oraz budujemy wspaniałe przyjaźnie. Tworzą się nowe więzi. To jest o wiele ważniejsze niż ekonomia – stwierdził.

Opiekun Duszpasterstwa Akademickiego „FaraDA” podkreśla, że wyjazd nie ma nic wspólnego z obchodzeniem sylwestra. – Nie jest to noworoczna zabawa. Ruszamy jako pielgrzymi i angażujemy się w spotkania modlitewne i parafialne. Jeśli te elementy zostaną z tego spotkania wyłączone, szybko zapomnimy o tym, co jest w tym wszystkim najważniejsze. W młodych ma pozostać doświadczenie, że oto chrześcijanie z różnych Kościołów potrafią się modlić, dialogować i tworzyć jedność w imię Jezusa Chrystusa.

Na terenie diecezji bydgoskiej istniały trzy punkty przygotowań. Grupy powstały w duszpasterstwach akademickich „Arka”, „FaraDA” i „Martyria”. Młodzi wyjechali także z parafii w Bydgoszczy oraz Nakle.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki