Owoce na wielu kontynentach
Marcin Jarzembowski
Wyższe Seminarium Zgromadzenia Ducha Świętego w Polsce obchodzi jubileusz 30-lecia istnienia. W swojej historii uczelnia wykształciła 60 misjonarzy, z czego prawie połowa do dzisiaj pracuje w krajach całego świata, m.in. w Senegalu, Kamerunie, południowej Afryce, Paragwaju, Brazylii na wyspie Mauritius i w Europie.
Seminarium im. bł. ojca Jakuba Lavala w Bydgoszczy zostało założone...
Wyższe Seminarium Zgromadzenia Ducha Świętego w Polsce obchodzi jubileusz 30-lecia istnienia. W swojej historii uczelnia wykształciła 60 misjonarzy, z czego prawie połowa do dzisiaj pracuje w krajach całego świata, m.in. w Senegalu, Kamerunie, południowej Afryce, Paragwaju, Brazylii na wyspie Mauritius i w Europie.
Seminarium im. bł. ojca Jakuba Lavala w Bydgoszczy zostało założone w 1976 roku. Jak przyznaje prowincjał Zgromadzenia Ducha Świętego w Polsce, ojciec Andrzej Wichowski CSSp, najmocniejszym impulsem do powstania uczelni była „potrzeba misjonarzy”. – Od tamtej pory usilnie pracujemy nad powołaniami. Dzisiaj, w czasach, kiedy jest tyle kuszących propozycji, nie jest to łatwe zadanie. Trzeba szukać nowych środków przekazu. Przede wszystkim przyciągać własnym przykładem życia – podkreślił.
Wśród współzałożycieli i pierwszych wykładowców seminarium znalazł się ks. dr Tadeusz Hanelt, który obecnie pracuje w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. – Seminaria misyjne są Kościołowi bardzo potrzebne, ponieważ kraje misyjne wciąż nie są samowystarczalne. Moja współpraca ze zgromadzeniem zawsze była bliska. Przez te trzydzieści lat nie było, co prawda, zbyt wielu kandydatów, jednak dzisiaj można jasno stwierdzić, że się opłacało. Duchacze są prawie wszędzie. Ich rozwój jest bardzo widoczny – stwierdził.
Seminarium było prowadzone przez dziesięciu rektorów. Wśród nich znalazł się ojciec Marek Karczewski. W placówce pracował jako wychowawca i formator. Funkcję przełożonego pełnił w latach 2002-2006. – To, że taka placówka zaistniała w Polsce, było darem Opatrzności Bożej. W tym miejscu swoją formację przeszła połowa osób z polskiej prowincji. Klerycy i późniejsi ojcowie doświadczyli tutaj siły wspólnoty, którą wynieśli na cały świat, a w szczególności do krajów afrykańskich – powiedział.
Po przybyciu zgromadzenia do Polski ojcowie początkowo odbywali formację w Chevilly pod Paryżem. Po II wojnie światowej studiowali w poznańskim seminarium Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Prośbę o utworzenie seminarium w Bydgoszczy pozytywnie zaakceptował kard. Stefan Wyszyński. Na przełomie 1974 i 1975 roku przeprowadzono szereg animacji misyjno-powołaniowych w całej Polsce, które zaowocowały powstaniem nowicjatu. Studia filozoficzne rozpoczęto w 1976 roku. Okres świetności przypadł na połowę lat osiemdziesiątych. Wówczas studiowało jednocześnie ponad 40 alumnów. Do grona profesorskiego należeli kapłani z różnych diecezji. Wśród nich znaleźli się również późniejsi biskupi – Edmund Piszcz, Marian Gołębiewski, Bogdan Wojtuś, Zbigniew Kiernikowski i Wojciech Polak.
Od października 2000 roku seminarium jest filią Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obecnie klerycy ze Zgromadzenia Ducha Świętego podejmują animację Tygodnia Misyjnego, towarzyszą chorym w ośrodkach opieki paliatywnej oraz posługują w bydgoskim pogotowiu opiekuńczym.