6 października w Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku otwarto wystawę zatytułowaną „Fotografia dzikiej przyrody 2005” (Wildlife Photographer of the Year 2005), organizowaną co roku przez BBC Wildlife Magazine oraz The Natura History Museum w Londynie. Tę wyjątkową ekspozycję, nad którą w Polsce patronat honorowy objął minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz minister środowiska, tworzą prace, które zwyciężyły w konkursie fotograficznym organizowanym przez wcześniej wspomniane instytucje.
Na wystawie zgromadzono 83 nagrodzone i wyróżnione fotografie. Niektóre z nich wykonał Mateusz Kowalski z Warszawy, laureat trzeciej nagrody i wyróżnienia w jednej z kategorii młodzieżowych. Zdjęcia Kowalskiego były już dwukrotnie nagradzane w poprzednich edycjach konkursu. Tegoroczna jest już czterdziestą drugą z kolei. Do pierwszej (w 1964 r.) zgłoszono kilkaset zdjęć; do obecnej – ok. 17 tys., wykonanych przez 1410 fotografów z 57 krajów. Pierwsze nadsyłane fotografie miały charakter wyłącznie dokumentacyjny; współczesne przedstawiają świat przyrody w ujęciu bardziej artystycznym i reporterskim. Perfekcyjne pod każdym względem, co jest możliwe m.in. dzięki technicznemu zaawansowaniu współczesnej fotografii, ukazują piękno Bożego dzieła, naturalne piękno przyrody.
Trzeba zwrócić uwagę na edukacyjny walor wystawy – ukazuje ona przeogromną różnorodność życia na ziemi, przez co pobudza w społeczeństwach troskę o jego kształt i jakość w przyszłości, nawet tej najbliższej. Celem organizatorów konkursu jest inspirowanie nowych pokoleń fotografów do tworzenia własnej interpretacji dzikiej przyrody. Chodzi o to, by uchwycili najpiękniejsze chwile z życia zwierząt i ukazali potęgę nieskażonej działalnością człowieka natury.
Zachęcam czytelników do odwiedzenia galerii; wystawa jest czynna do 29 października.