Logo Przewdonik Katolicki

Witamina, która zmienia życie

Renata Krzyszkowska
Fot.

Jedno na tysiąc dzieci przychodzących na świat w Polsce cierpi na wadę cewy nerwowej, np. rozszczep kręgosłupa, przepuklinę mózgową lub bezmózgowie. Zapobiec temu może profilaktyczne zażywanie przez przyszłe matki kwasu foliowego. Problem ten był jednym z tematów zakończonej niedawno V Ogólnopolskiej Konferencji Polka w Europie. 90 proc. dzieci z wadą cewy nerwowej...

Jedno na tysiąc dzieci przychodzących na świat w Polsce cierpi na wadę cewy nerwowej, np. rozszczep kręgosłupa, przepuklinę mózgową lub bezmózgowie. Zapobiec temu może profilaktyczne zażywanie przez przyszłe matki kwasu foliowego.

Problem ten był jednym z tematów zakończonej niedawno V Ogólnopolskiej Konferencji „Polka w Europie”.

90 proc. dzieci z wadą cewy nerwowej rodzi się zdrowym rodzicom, w rodzinach, w których nigdy wcześniej dziecko z taką wadą nie przyszło na świat. – Wyniki badań prowadzonych w wielu krajach dowiodły, że codzienne przyjmowanie przez kobiety, które mogą zajść w ciążę, małych dawek kwasu foliowego (0,4 mg dziennie) przed poczęciem dziecka, znacznie zmniejsza ryzyko wad cewy nerwowej u potomstwa. Zazwyczaj kobieta dowiaduje się o ciąży w 4-6 tygodniu jej trwania lub później, gdy mózg i rdzeń kręgowy dziecka są już ukształtowane i na rozpoczęcie w pełni skutecznej profilaktyki jest za późno – tłumaczy obecna na konferencji dr Ewa Mierzejewska z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Kwas foliowy, inaczej kwas pteroiloglutaminowy, lub po prostu witamina B9, jest jasnożółtą substancją rozpuszczalną w wodzie. Witamina ta występuje w produktach spożywczych w bardzo zróżnicowanych ilościach. Dobrym jej źródłem są: kalafior, brukselka, kapusta, szparagi, szpinak, sałata, fasolka, brokuły, marchew oraz pomarańcze i banany, także drożdże, wątroba, otręby pszenne. Niestety, stosunkowo łatwo rozpada się pod wpływem podwyższonej temperatury i światła słonecznego. Nawet wskutek stosowania zwykłych metod obróbki kulinarnej produktów zawierających kwas foliowy jego poziom obniża się dość znacznie. Lekarze zalecają zatem zażywanie tej witaminy w tabletkach. Nawet wieloletnie stosowanie kwasu foliowego jest dobrze tolerowane i nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Nadmiar zostaje wydalony z moczem i nie ulega magazynowaniu w organizmie.

Tematem V Ogólnopolskiej Konferencji „Polka w Europie” była szeroko pojęta profilaktyka chorób cywilizacyjnych w krajach nadbałtyckich UE. Jak co roku zorganizowało ją Stowarzyszenie „Dziennikarze dla zdrowia”.
Zawiązek zdrowia

Cewa nerwowa to zawiązek układu nerwowego człowieka. Ma ona postać rurki – stąd jej nazwa. Cewa nerwowa powstaje w bardzo wczesnym okresie rozwoju zarodka, bo już w 2-4 tygodniu ciąży, następnie zamyka się, by przekształcić się później w rdzeń, kręgosłup, mózg i czaszkę. Wrodzone wady cewy nerwowej powstają, gdy dochodzi do zakłócenia procesu jej „zamykania”. Wówczas rozwój mózgu i rdzenia kręgowego zostaje zatrzymany na skutek dalszego kontaktu tych organów z płynem owodniowym.

Dla narzeczonych

– Dobrym okresem rozpoczęcia zażywania kwasu foliowego jest np. narzeczeństwo, gdy para przygotowuje się do zawarcia związku małżeńskiego i dopiero planuje dzieci. Warto więc, by na kursach przedmałżeńskich doradcy rodzinni zachęcali przyszłe mamy do stosowania takiej profilaktyki. W ramach „Programu Pierwotnej Profilaktyki Wad Cewy Nerwowej” nawiązaliśmy ostatnio współpracę z doradcami rodzinnymi z wielu polskich diecezji, którzy zainteresowali się problemem i wyrazili chęć współpracy.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki