Logo Przewdonik Katolicki

Nie tylko przy ołtarzu

Marcin Jarzembowski
Fot.

Prawie 200 osób wzięło udział w II Mistrzostwach Służby Liturgicznej Ołtarza. Kapłani, ministranci oraz lektorzy przyjechali z ośmiu parafii, które mieszczą się na terenie diecezji bydgoskiej. Dla uczestników przygotowano 15 konkurencji sportowych. Organizatorem tegorocznych mistrzostw była bydgoska parafia św. Antoniego z Padwy. Imprezę rozpoczęto od wspólnej Mszy św. ...

Prawie 200 osób wzięło udział w II Mistrzostwach Służby Liturgicznej Ołtarza. Kapłani, ministranci oraz lektorzy przyjechali z ośmiu parafii, które mieszczą się na terenie diecezji bydgoskiej. Dla uczestników przygotowano 15 konkurencji sportowych.

Organizatorem tegorocznych mistrzostw była bydgoska parafia św. Antoniego z Padwy. Imprezę rozpoczęto od wspólnej Mszy św. – Widzę ogromny sens w organizowaniu takich spotkań. Młodzi, oprócz dobrej zabawy, uczą się pewnego szacunku względem siebie. Nie mogą faulować, używać niecenzuralnych słów. Muszą się dzielić sukcesem i to wyrabia w nich wiele cnót społecznych. Jest to także pewna forma integracji grup liturgicznych – przyznał ks. Jan Graczyk.

W ubiegłym roku z inicjatywą organizacji mistrzostw wyszedł proboszcz z Łochowa, ks. Janusz Sawicki. – Chciałem powrócić do czasu, kiedy byłem wikariuszem. Wówczas jako młody ksiądz organizowałem takie spotkania dla ministrantów. Dzięki temu integrowały się dzieci oraz parafie. Dzisiaj sport powinien być na pierwszym miejscu. Zamiast kilkunastu godzin spędzonych przy komputerze młodzi mogą pożyteczniej spędzić wolny czas – przyznał.

Wśród konkurencji znalazła się sztafeta, przeciąganie liny, sprint na 60 metrów, bieg na 1000 metrów, rozgrywki w tenisa stołowego, rzuty do kosza, jazda na rowerze oraz skok w dal. – Daje nam to wiele radości. Dwa lata z rzędu wygrywamy mistrzostwa. Te spotkania pokazują, że nie tylko łączy nas modlitwa przy ołtarzu, ale budowanie ducha jedności, pokoju, a także zabawa. Staramy się wracać do myśli Jana Pawła II, który właśnie poprzez sport zdobywał serca młodych ludzi – przyznał organizator, ks. Michał Szmania z parafii św. Antoniego.

Dawid Wybrański z bydgoskiej parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w zawodach wziął udział po raz pierwszy. – Jest tutaj wiele zabawy, radości oraz rywalizacji. Cieszę się z takich spotkań. Szkoda tylko, że jest ich tak mało. Lubię kolarstwo oraz piłkę nożną – przyznał.

– Te spotkania na pewno nas integrują. Pielęgnują również ducha sportu, który jest bardzo ważny, oczywiście, oprócz wzrostu duchowego – dodał Krzysztof Klain z parafii bł. Bpa Michała Kozala w Bydgoszczy.

Pierwsze miejsce podczas II Mistrzostw Liturgicznej Służby Ołtarza zajęła grupa z parafii św. Antoniego w Bydgoszczy, drugie – grupa z parafii św. Kazimierza w Łochwie, a trzecie – drużyna ze wspólnoty Niepokalanego Poczęcia NMP w Bydgoszczy. Zwycięzcy otrzymali w nagrodę piłki ręczne, nożne oraz do gry w koszykówkę.

Honorowy patronat nad mistrzostwami objął ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Jan Tyrawa.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki