Logo Przewdonik Katolicki

Złaz starszyzny ZHP

Marcin Jarzembowski
Fot.

Ponad 300 harcerzy z całej Polski spotkało się 27 sierpnia na wspólnej modlitwie w bydgoskiej katedrze. Mszy św. przewodniczył bp Jan Tyrawa. Uroczystości odbyły się w ramach XV Ogólnopolskiego Złazu Seniorów i Starszyzny Związku Harcerstwa Polskiego. Ordynariusz bydgoski podkreślił wagę harcerstwa w strukturach państwowych, zwłaszcza seniorów, którzy kultywują najwyższe...

Ponad 300 harcerzy z całej Polski spotkało się 27 sierpnia na wspólnej modlitwie w bydgoskiej katedrze. Mszy św. przewodniczył bp Jan Tyrawa. Uroczystości odbyły się w ramach XV Ogólnopolskiego Złazu Seniorów i Starszyzny Związku Harcerstwa Polskiego.

Ordynariusz bydgoski podkreślił wagę harcerstwa w strukturach państwowych, zwłaszcza seniorów, którzy „kultywują najwyższe idee i przekazują je młodemu pokoleniu”. – Państwo jest o tyle silne, o ile prężne są różne stowarzyszenia i zrzeszenia obywateli, inspirowane wartościami, dzięki którym człowiek bardziej staje się człowiekiem. Państwo samo z siebie jest puste. Dopiero obywatele wnoszą doń określone wartości – mówił bp Tyrawa. Celebrans zwrócił też uwagę na silny związek harcerstwa z wychowaniem. – Wychowanie jest wprowadzeniem człowieka w dorosłe życie – indywidualne i społeczne. Pozwala nie tylko funkcjonować, ale także rozwijać się, stawać się odpowiedzialnym za własne wybory i decyzje – przyznał biskup bydgoski.

Złazy organizowane są już od piętnastu lat. Za każdym razem w ich przygotowaniu bierze udział inna chorągiew. – Idea «bycia razem» w harcerstwie pomaga seniorom mobilizować się i zacieśniać kontakty z młodymi. Cenimy sobie ich mądrą obecność – tłumaczy harcmistrz Lucyna Andrysiak, komendantka Kujawsko-Pomorskiej Chorągwi ZHP.

Harcmistrz Andrzej Borodzik, przewodniczący Związku Harcerstwa Polskiego, przyznaje, że coroczne spotkania weszły już w tradycję. – To zjazd przyjaciół, wymiana doświadczeń, możliwość przekazania obrzędowości, historii i tradycji. Dzięki temu zapewniamy ciągłość międzypokoleniową. A seniorzy to ludzie związani emocjonalnie z harcerstwem – to cel ich życia – podkreśla Borodzik.

Z kręgu „piątaków”, czyli „Poznańskiej Piątki” im. księcia Józefa Poniatowskiego wywodzi się podharcmistrz Zenon Wechmann. Do zuchów wstąpił w 1934 roku. Po wojnie i w trudnych czasach stalinizmu działalność harcerska była zakazana – młodzi spotykali się potajemnie, by uniknąć wieloletnich wyroków. – Zjazdy to dla mnie wspomnienia, ale też nawiązywanie do tradycji, budowanie więzi z młodzieżą, która uczestniczy w złazach. Mimo upływu lat nadal się trzymamy – mówi.

W programie ogólnopolskiego złazu starszyzny ZHP nie zabrakło uroczystego apelu na bydgoskim Starym Rynku, wycieczek do Biskupina, Chojnic, Funki czy Torunia – tam, w kościele Najświętszej Maryi Panny złożono urny z ziemią pochodzącą z miejsc męczeństwa polskiego harcerstwa. W Pedagogicznej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy otwarto także wystawę „90 lat harcerstwa w regionie kujawsko-pomorskim”. Kolejny – XVI złaz odbędzie się w Kielcach.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki