Logo Przewdonik Katolicki

„Kraków w chrześcijańskiej Europie X-XIII wiek”

Błażej Tobolski
Fot.

Kraków w chrześcijańskiej Europie X-XIII wiek Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Pałac Krzysztofory Wystawa czynna do 12 XI 2006 W 2007 roku Kraków będzie obchodził 750. rocznicę lokacji na prawie magdeburskim (1257). Z tej okazji Muzeum Historyczne we współpracy z Muzeum Archeologicznym przygotowało tę jubileuszową wystawę wprowadzającą nas w dawne, wczesnośredniowieczne...

„Kraków w chrześcijańskiej Europie X-XIII wiek”
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Pałac Krzysztofory
Wystawa czynna do 12 XI 2006

W 2007 roku Kraków będzie obchodził 750. rocznicę lokacji na prawie magdeburskim (1257). Z tej okazji Muzeum Historyczne we współpracy z Muzeum Archeologicznym przygotowało tę jubileuszową wystawę wprowadzającą nas w dawne, wczesnośredniowieczne czasy chrześcijańskiej Europy. Okazuje się, że już wtedy Kraków był nie byle jakim grodem, odgrywał ważną rolę kulturotwórczą. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski pisze we wstępie do wydanego z okazji wystawy katalogu, że ekspozycja jest „próbą odpowiedzi na pytanie, jak wyglądał Kraków zanim – w wyniku przeprowadzonych zgodnie z przywilejem lokacyjnym 1257 roku inwestycji – stał się najokazalszą w skali Europy realizacją wzoru średniowiecznego miasta, z największym na kontynencie Rynkiem”.

Większość zgromadzonych na wystawie eksponatów można obejrzeć po raz pierwszy, dotychczas bowiem nie były prezentowane publicznie. Rzeźby, obrazy, paramenty liturgiczne, dokumenty, księgi, monety, pieczęcie dobitnie świadczą o związkach Krakowa z duchowością chrześcijańskiej Europy i cywilizacją łacińską. Kuratorzy wystawy, Elżbieta Firlet, Emil Zaitz oraz współpracująca z nimi Zuzanna Miśtal, pokazali znaczenie fundacji klasztornych: benedyktynów w Tyńcu, norbertanek na Zwierzyńcu, dominikanów, franciszkanów, cystersów, a jednym z głównych tematów uczynili ponadregionalny kult świętych i Wawel – ważny ośrodek Kościoła w Polsce oraz siedzibę władzy książęcej i królewskiej w Polsce. Przy dźwiękach średniowiecznej muzyki, doskonale wprowadzającej w odpowiedni nastrój, zwiedzający poznają miejsce Krakowa na krzyżujących się szlakach kulturowych i handlowych Europy, osiągnięcia naukowego środowiska Krakowa, pracę w skryptorium i kancelarii władcy. Wyobraźni pomagają trójwymiarowe wizualizacje zespołu osadniczego, modele przestrzenne i animacja komputerowa „Kraków 1000 lat temu”. Zaskakuje oprawa plastyczna ekspozycji imitująca architekturę romańską.

Wystawie towarzyszy katalog zawierający ponad trzysta not opracowanych przez naukowców oraz niemal czterysta fotografii.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki