Logo Przewdonik Katolicki

Harcerskie „Duszochwaty”

Błażej Tobolski
Fot.

Dziś wielu ludzi wcale nie myśli o tym, co duchowe, zapominając, że człowiek ma nie tylko ciało, ale także ducha. Zresztą wyciszyć się, zatrzymać, aby poznać swoje wnętrze i stanąć przed Bogiem w prawdzie, nie jest wcale tak łatwo. Do tego potrzeba odwagi. Tak więc tylko ludzie odważni, takie duchowe chwaty, mogą wziąć udział w Harcerskich Dniach Skupienia,...

Dziś wielu ludzi wcale nie myśli o tym, co duchowe, zapominając, że człowiek ma nie tylko ciało, ale także ducha. Zresztą wyciszyć się, zatrzymać, aby poznać swoje wnętrze i stanąć przed Bogiem w prawdzie, nie jest wcale tak łatwo. Do tego potrzeba odwagi.

Tak więc tylko ludzie odważni, takie „duchowe chwaty”, mogą wziąć udział w Harcerskich Dniach Skupienia, zwanych w skrócie „HaDeS” lub po prostu „Duszochwaty”.

Chrystus fundamentem
Na taką duchową próbę wystawiają się również harcerze i harcerki ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, przebywający na letnim obozie nad Jeziorem Bledzewskim, położonym nieopodal Skwierzyny. W głębi lasu, na bardzo pofałdowanym terenie opadającym miejscami dość stromo nad brzeg jeziora, rozbili swoje namioty nasi poznańscy harcerze oraz drużyny z Łodzi i Piotrkowa Trybunalskiego. Od 24 lipca do 14 sierpnia ok. 140 osób pod komendą druhny Emilii Chełstowskiej spędza tu wspólnie wakacje, aktywnie wypoczywając pośród urokliwej przyrody.

– Jest przynajmniej jeden dzień podczas trwania obozu, kiedy staramy się w sposób szczególny zająć naszym duchem. To „Duszochwaty” – mówi przewodnik Michał Grelewski, harcerz orli, odpowiedzialny za ich organizację. – Mamy wtedy okazję zastanowić się nad sobą, porozmawiać o naszej wierze, podzielić się świadectwem jej przeżywania, skorzystać z doświadczeń innych w tej materii. To także wyraz tego, jaka jest podstawa wychowania, naszego życia, które opieramy na Chrystusie.

Rozważając papieskie przesłanie
Tematem „HaDeS-u” przeprowadzanego na tegorocznych obozach jest budowanie życia na skale, w oparciu o przesłanie, jakie skierował Benedykt XVI do młodzieży na krakowskich Błoniach, podczas swojej pielgrzymki do Polski. Ważnym elementem Dni Skupienia jest gra terenowa, której uczestnicy mają okazję zastanowić się nad papieskimi słowami oraz wyjść na „osobistą pustynię” – czas samotnej refleksji. Pośród innych nabożeństw (m.in. nabożeństwa pokutnego i Drogi krzyżowej) miejsce szczególne zajmuje oczywiście Eucharystia, do której poszczególne drużyny starannie się przygotowują. Natomiast zwieńczeniem całego „HaDeS-u” jest wspólne ognisko.

Obserwując harcerskie życie obozowe, program pracy i sposób organizacji wypoczynku, można wyraźnie dostrzec, iż jest to wychowanie młodego człowieka w oparciu o wartości chrześcijańskie, co jest zresztą zapisane w statucie ZHR. Dla nich najważniejsza w życiu jest miłość – Boga, Ojczyzny i drugiego człowieka.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki