Logo Przewdonik Katolicki

Młodzi o rodzinie

Marcin Jarzembowski
Fot.

Już po raz dziewiąty w Górce Klasztornej młodzież z całej Polski zgromadziła się na Góreckich Dniach Młodości. Tematem tegorocznego spotkania była teologia Świętej Rodziny, zawarta w haśle: Święta Rodzina da ci szczęście. Uczniowie szkół średnich oraz studenci odkrywali bogactwo Jezusa, Maryi i Józefa, uczestniczyli także w szkołach tańca, teatru i pantomimy. Każdy...

Już po raz dziewiąty w Górce Klasztornej młodzież z całej Polski zgromadziła się na Góreckich Dniach Młodości. Tematem tegorocznego spotkania była teologia Świętej Rodziny, zawarta w haśle: „Święta Rodzina da ci szczęście”. Uczniowie szkół średnich oraz studenci odkrywali bogactwo Jezusa, Maryi i Józefa, uczestniczyli także w szkołach tańca, teatru i pantomimy.

Każdy dzień (od 3 do 8 lipca) uczestnicy Góreckich Dni Młodości rozpoczynali wspólną liturgią godzin. Punktem centralnym była Eucharystia. – W godzinie Apelu Jasnogórskiego gromadziliśmy się w „Szkole Nazaretu”. Przed Najświętszym Sakramentem zgłębialiśmy treści zawarte w ikonie Świętej Rodziny, napisanej przez Andrieja Rublowa – mówi jeden z rekolekcjonistów, ks. Andrzej Kościukiewicz MSF.

Najtrudniejszy temat
Rekolekcje oparte były na głównych charyzmatach Zgromadzenia Księży Misjonarzy Świętej Rodziny. – Mówimy więc o rodzinie, o powołaniach i o misjach. W tym roku rozważaliśmy najtrudniejszy temat – teologię Świętej Rodziny. Próbowaliśmy zaprezentować Świętą Rodzinę – także w odniesieniu do Pana Boga – podkreśla ks. Kościukiewicz.

Z Ciechocinka, z Centrum Duchowości Świętorodzinnej, do Górki Klasztornej przyjechał m.in. ks. Sylwester Robak. Rekolekcjonista podjął tematykę związaną z charyzmatem małżeństwa – życia Świętej Rodziny w kontekście Jej relacji z Panem Bogiem. Z młodymi odkrywał także ich osobisty kontakt z Bogiem. – Analizowaliśmy relacje panujące w samej Świętej Rodzinie, a więc jak Oni między sobą prowadzili dialog, jak potrafili się uzupełniać, odczytywać wolę Bożą, rozwiązywać konflikty. Na co dzień pracuję z rodzinami i widzę, że młodzież jest bardzo otwarta na tematy, które poruszają teologię Świętej Rodziny. Dzięki temu odkrywa siebie samych, swoją męskość i kobiecość.

Będą powracać
Krzysztof Stankiewicz w Góreckich Dniach Młodości uczestniczył pierwszy raz. Przyjechał specjalnie z Otwocka koło Warszawy. – Te spotkania podbudowały mnie duchowo. Znalazłem oparcie w Jezusie i w Świętej Rodzinie. Z pewnością tu powrócę – mówi. Malwina Borkowicz, również z Otwocka, podkreśla „odczuwalną bliskość Boga”. – Czuję, że nasze wspólne relacje się odnowiły. Podczas nauk dużo mówiliśmy o Świętej Rodzinie – jak brać z Niej przykład, jak uczyć się od Niej miłości. Myślę, że to mi bardzo dużo dało. Będę tutaj powracać, żeby poczuć prawdziwie rodzinną atmosferę.

Pogłębioną wiarę, ducha modlitwy, radość i entuzjazm młodzi zawiozą do swoich parafii w Żernicy, Gliwicach, Świdrze, Szubinie, Wielkim Klinczu, Kazimierzu Biskupim, Szczytnej, Poznaniu, Złotowie oraz Więcborku. – Wiara umacnia się, gdy jest przekazywana – dodaje ks. Andrzej Kościukiewicz.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki