Logo Przewdonik Katolicki

Pasja – nauka cierpienia

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Od 21 do 23 kwietnia w Górce Klasztornej trwało spotkanie Stowarzyszenia Europassion miejscowości europejskich, w których odgrywane są misteria Męki Pańskiej. Tematem tegorocznego góreckiego kongresu były słowa: Śmierć Boga śmierć człowieka. Wzięli w nim udział goście z 12 krajów, m.in. z Czech, Francji, Holandii, Niemiec, Włoch, Portugalii...

Od 21 do 23 kwietnia w Górce Klasztornej trwało spotkanie Stowarzyszenia „Europassion” – miejscowości europejskich, w których odgrywane są misteria Męki Pańskiej. Tematem tegorocznego góreckiego kongresu były słowa: „Śmierć Boga – śmierć człowieka”. Wzięli w nim udział goście z 12 krajów, m.in. z Czech, Francji, Holandii, Niemiec, Włoch, Portugalii oraz Rumunii.

W tym roku gospodarzem „Europassion” było najstarsze polskie sanktuarium maryjne. Pierwsze Misterium Męki Pańskiej zostało tam wystawione z inspiracji ks. Jana Czekały w 1984 roku. – Chcemy, żeby również inne polskie miejscowości znalazły się w stowarzyszeniu. Warto wspomnieć chociażby o wielkich misteriach wystawianych w Poznaniu – na Cytadeli czy w Bydgoszczy – w Dolinie Śmierci – przyznał organizator, ks. Andrzej Kościukiewicz MSF.

Temat kongresu skupił się wokół myśli: „Śmierć Boga – śmierć człowieka”. Górka Klasztorna jest miejscem, gdzie mieści się centrala Apostolstwa Dobrej Śmierci. W Polsce rozwinęło się ono w ciągu ostatnich 20 lat i zrzesza ponad 400 tysięcy członków. Główną ideą apostolstwa jest przygotowanie się do śmierci poprzez „dobre życie”. – Musimy mieć świadomość, że nasze życie ma sens, ma spełnienie w śmierci Chrystusa. Misterium Męki Pańskiej podkreśla wagę cierpienia i umierania. Śmierć Boga i śmierć człowieka powinna nam pomóc lepiej przygotować się na wieczność – tłumaczył ks. Kościukiewicz.

Podczas kongresu wykład wygłosił ks. prof. dr hab. Marian Machinka MSF, kierownik Zakładu Teologii Moralnej Uniwersytetu Olsztyńskiego. Wystawiono Misterium Męki Pańskiej, odbyło się spotkanie władz, aktorów i gości, a w bydgoskiej katedrze została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem biskupa Jana Tyrawy. Zdaniem ordynariusza, tego typu przedstawienia są „dobrą okazją do «wciągnięcia» każdego widza, żeby miał swój udział w tym świadectwie i przesłaniu, z którym Kościół idzie poprzez świat”.

Wspólnota „Europassion”, która powstała w 1982 roku, skupia 66 grup, w tym trzy z Polski – z Kalwarii Zebrzydowskiej, Cieszyna i Górki Klasztornej.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki