Logo Przewdonik Katolicki

Wymiana doświadczeń podczas „Europassion”

Marcin Jarzembowski
Fot.

Najstarsze sanktuarium maryjne w Polsce będzie za tydzień gospodarzem spotkania Europassion. Od 21 do 23 kwietnia do Górki Klasztornej przyjadą goście z Czech, Francji, Holandii, Niemiec, Włoch, Polski, Portugalii oraz Rumunii. Nazwa zjazdu pochodzi od stowarzyszenia miejscowości europejskich, w których odgrywane są misteria Męki Pańskiej. Stowarzyszenie powstało w 1982...

Najstarsze sanktuarium maryjne w Polsce będzie za tydzień gospodarzem spotkania „Europassion”. Od 21 do 23 kwietnia do Górki Klasztornej przyjadą goście z Czech, Francji, Holandii, Niemiec, Włoch, Polski, Portugalii oraz Rumunii. Nazwa zjazdu pochodzi od stowarzyszenia miejscowości europejskich, w których odgrywane są misteria Męki Pańskiej.

Stowarzyszenie powstało w 1982 roku i skupia 66 grup z Europy, w tym trzy z Polski – Cieszyn, Górkę Klasztorną oraz Kalwarię Zebrzydowską. Co roku spotkanie odbywa się w innym miejscu. Zeszłorocznym gospodarzem była Chorwacja. Podczas trzech dni każde z państw zaprezentuje swój dorobek oraz podzieli się doświadczeniami. Wszystko po to, aby misteria, które i tak biją swoiste rekordy oglądalności, były wręcz doskonałe!

Niewątpliwie, dla Górki Klasztornej jest to wielkie wyróżnienie. Pierwsze Misterium Męki Pańskiej w tym miejscu zostało wystawione z inspiracji ks. Jana Czekały w 1984 roku. Tematem tegorocznego góreckiego kongresu będzie: „Śmierć Boga – śmierć człowieka”. Wykład wygłosi ks. prof. dr hab. Marian Machinka MSF – kierownik Zakładu Teologii Moralnej Uniwersytetu Olsztyńskiego.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki