Logo Przewdonik Katolicki

Pośredniczka z Charbielina

Błażej Tobolski
Fot.

Chrześcijanie już od wieków kierowali swoje prośby i dziękczynienie do Boga poprzez wstawiennictwo Maryi. Stąd Jej tytuł: Pośredniczka łask. Jednym ze szczególnych miejsc, gdzie wierni wypraszają łaski za przyczyną Matki Bożej, jest sanktuarium w Charbielinie. Charbielin leży ok. 25km na zachód od Leszna, a jedyną asfaltową drogą wiodącą do tej maleńkiej miejscowości...

Chrześcijanie już od wieków kierowali swoje prośby i dziękczynienie do Boga poprzez wstawiennictwo Maryi. Stąd Jej tytuł: Pośredniczka łask. Jednym ze szczególnych miejsc, gdzie wierni wypraszają łaski za przyczyną Matki Bożej, jest sanktuarium w Charbielinie.

Charbielin leży ok. 25 km na zachód od Leszna, a jedyną asfaltową drogą wiodącą do tej maleńkiej miejscowości jest szosa biegnąca przez Włoszakowice i Dłużynę. W Dłużynie znajduje się również kościół, do którego w połowie XVII w. przeniesiono parafię po pożarze charbielińskiej świątyni.

Znajdująca się do dziś w ołtarzu głównym kościoła w Charbielinie drewniana płaskorzeźba przedstawiająca Wniebowzięcie NMP została tam umieszczona prawdopodobnie ok. 1667 r. Przetrwała ona również pożar murowanej już świątyni pod koniec XIX w. Żywy był też kult maryjny w sanktuarium Wniebowzięcia NMP Pośredniczki Łask.

Obecnie do pięknie położonego kościoła, na wzgórzu, w cieniu rozłożystych lip, na uroczystości odpustowe przybywa ok. 10 tys. osób. Warto tu przyjechać i dla piękna krajobrazu, i po to, aby pomodlić się w tym przez wieki uświęconym miejscu.

Program uroczystości odpustowych Wniebowzięcia NMP Pośredniczki Łask
w Charbielinie, 12-15 sierpnia


12 sierpnia sobota – Dzień straży pożarnej
Okazja do spowiedzi: godz. 15.30-17
godz. 17 – Msza św. i procesja z Najświętszym Sakramentem
13 sierpnia niedziela – Dzień małżonków i rodzin
Msze św. o godz. 7, 8, 9, 10, 11.30, 18
godz. 11.30 – Suma odpustowa, procesja i Nieszpory
Okazja do spowiedzi: godz. 7-12.30 i od godz. 17.30
14 sierpnia poniedziałek – Dzień chorych
godz. 10 i 18 – Msze św. z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych
Okazja do spowiedzi: od godz. 9.30 i od godz. 17.30
15 sierpnia wtorek – Dzień wszystkich pielgrzymów
Msze św. o godz. 7, 8, 9, 10, 11.30, 18
godz. 11.30 – Suma odpustowa z błogosławieństwem ziół, procesja i Nieszpory
godz. 18 – Msza św. dla dzieci
Okazja do spowiedzi: godz. 7-12.30 i od godz. 17.30

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki