Logo Przewdonik Katolicki

Pragnęli usłyszeć Chrystusa

Marcin Jarzembowski
Fot.

Mszą św. poświęconą pierwszej rocznicy śmierci Jana Pawła II rozpoczęły się 2 kwietnia w Bydgoszczy rekolekcje wielkopostne dla niesłyszących. Pierwsze dwa spotkania odbyły się w kaplicy parafii Matki Bożej Królowej Męczenników w Fordonie oraz w parafii Świętej Trójcy w śródmieściu. Rekolekcje przebiegały pod hasłem Porozmawiajmy o Miłości Bożej. To...

Mszą św. poświęconą pierwszej rocznicy śmierci Jana Pawła II rozpoczęły się 2 kwietnia w Bydgoszczy rekolekcje wielkopostne dla niesłyszących. Pierwsze dwa spotkania odbyły się w kaplicy parafii Matki Bożej Królowej Męczenników w Fordonie oraz w parafii Świętej Trójcy w śródmieściu. Rekolekcje przebiegały pod hasłem „Porozmawiajmy o Miłości Bożej”.

To pierwsze rekolekcje dla środowiska osób głuchych i niedosłyszących. Ich organizatorem był ks. Dariusz Wesołek, duszpasterz niesłyszących diecezji bydgoskiej oraz opiekun i katecheta w Ośrodku Młodzieży Słabosłyszącej i Niesłyszącej w Bydgoszczy. – Trudność dotarcia do tych osób polega głównie na ukazaniu prawdy o Jezusie Chrystusie. Nie wszystko można przekazać w sposób werbalny. Trzeba się posłużyć obrazem – podkreślił ks. Wesołek.

Podczas nauk nie zabrakło przypomnienia posługi Jana Pawła II – prawdy, jaką niósł wszystkim ludziom, zdrowym i chorym. Uczestnicy rekolekcji „zobaczyli” też prawdę o drodze Jezusa Chrystusa. Duszpasterze posłużyli się obrazami kolejnych stacji Drogi krzyżowej, by pokazać to, co ważne w życiu człowieka – „że upadki także prowadzą do Zmartwychwstania”. – Nie zabrakło Eucharystii – tego najpełniejszego spotkania z Jezusem Chrystusem. Była ona pokazana obrazowo – w języku migowym, bliższym osobom niepełnosprawnym – dodał ks. Wesołek.

Spotkania rekolekcyjne w parafii Świętej Trójcy wpisały się w tradycję duszpasterstwa osób niesłyszących. – Tam zawsze przychodzili głusi, by spotkać Chrystusa, by przeżyć wszystkie sakramenty, począwszy od chrztu, aż do małżeństwa – tłumaczył ks. Dariusz Wesołek. Sam kapłan od czterech lat prowadzi duszpasterstwo osób głuchych dla Fordonu i okolicy w parafii Matki Bożej Królowej Męczenników, gdzie skupia się około 40 osób.

W Bydgoszczy duszpasterstwo liczy około 200 osób. – Widzę sens tych rekolekcji w tym, by przypomnieć wszystkim, że nie można pozostawić tych ludzi samym sobie. Pragniemy tak jak Ojciec Święty zatroszczyć się o tych, którzy wcześniej pozostawali na marginesie życia religijnego – mówił ks. Wesołek.

Spotkania rekolekcyjne odbyły się także w świetlicy Polskiego Związku Głuchych oraz w kościele garnizonowym.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki