Logo Przewdonik Katolicki

Nasza cicha modlitwa

Ks. Dariusz Wesołek
Fot.

W pamięci mam ciągle niezwykły czas ostatnich świąt Bożego Narodzenia - wigilijną wieczerzę, życzenia opłatkowe, kolędowanie Gromadziliśmy się przed symboliczną, betlejemską szopką. Te głębokie, świąteczne przeżycia stały się również udziałem wspólnoty zgromadzonej przy Duszpasterstwie Osób Głuchych, działającym od trzech lat przy parafii pw. Matki Boskiej Królowej...

W pamięci mam ciągle niezwykły czas ostatnich świąt Bożego Narodzenia - wigilijną wieczerzę, życzenia opłatkowe, kolędowanie… Gromadziliśmy się przed symboliczną, betlejemską szopką. Te głębokie, świąteczne przeżycia stały się również udziałem wspólnoty zgromadzonej przy Duszpasterstwie Osób Głuchych, działającym od trzech lat przy parafii pw. Matki Boskiej Królowej Męczenników w Bydgoszczy (osiedle Fordon).Nasze Duszpasterstwo tworzą osoby głuche z dzielnicy Fordon, a także z szeregu miejscowości: Osielska, Niemcza, Żołędowa, Strzelec Górnych i Strzelec Dolnych oraz z graniczących z diecezją bydgoską miejscowości diecezji toruńskiej i pelplińskiej. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca dorośli gromadzą się na Mszy Świętej, sprawowanej w języku migowym, o godz. 15 w kaplicy parafialnej (od tego roku o godz. 13). Przeżyciu liturgicznemu towarzyszy zawsze nieoficjalne, "swobodne" spotkanie w Domu Parafialnym. Dzięki posłudze sakramentalnej (sakrament spowiedzi i Eucharystia w języku migowym) głusi mogli razem ze wspólnotą parafialną przeżywać świąteczny czas.
Od początku roku akademickiego 2004/2005 we Mszy św. dla naszego środowiska uczestniczą klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego w Bydgoszczy. W ten sposób pogłębiają oni znajomość języka migowego, szczególnie z zakresu liturgii.

Dzieci, młodzież, studenci…Duszpasterstwo Osób Głuchych obejmuje również opieką dzieci i młodzież z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Słabosłyszącej i Niesłyszącej w Fordonie. Dzięki serdecznej współpracy z dyrekcją i gronem pedagogicznym, podopieczni wraz z wychowawcami i katechetami każdej niedzieli mogą uczestniczyć we Mszy Świętej z udziałem dzieci z parafii (godz. 11.30). Jest ona oczywiście tłumaczona na język migowy. W ośrodku rozwinęła się duszpasterska posługa sakramentalna dla dzieci i młodzieży, obejmująca sakrament pokuty oraz przygotowanie do I Komunii Świętej i bierzmowania. W ramach rekolekcji wielkopostnych dla starszej grupy wiekowej organizowane są wyjazdy do sanktuarium maryjnego w Licheniu.
Rozwijające się w Fordonie Duszpasterstwo Osób Głuchych cieszy się coraz większym zainteresowaniem i życzliwością lokalnego środowiska. Owocuje to m.in. trwającymi od dwóch lat spotkaniami sympatyków języka migowego, gromadzącymi głównie studentów.
Wszystkim, którzy do tej pory wspierali duchowo nasze Duszpasterstwo - z serca dziękuję! Bóg zapłać!

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki