Z okazji II Narodowego Dnia Życia, 24 marca w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku odbyła się konferencja regionalna „Być ojcem”. Uczestniczyli w niej nauczyciele, pracownicy poradni rodzinnych, katecheci i młodzież oraz grupa alumnów. Wykładom przysłuchiwał się biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering. Obrady prowadzili ks. Marek Ziemkiewicz – diecezjalny duszpasterz rodzin i Małgorzata Bojarska – konsultant Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku.
Organizatorzy – Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Włocławskiej, Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli, Wyższe Seminarium Duchowne, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” i Urząd Miasta Włocławek – zaprosili do udziału w konferencji naukowców i specjalistów z zakresu spraw rodziny. W wykładach naświetlali oni zagadnienia właściwego przygotowania do dojrzałego zajmowania postaw rodzicielskich. Używając argumentów socjologicznych, filozoficznych i teologicznych, wykazywali zasadność akcentowania roli mężczyzny, ojca w rodzinie. Ksiądz prof. Bronisław Mierzwiński z UKSW w Warszawie wygłosił wykład „Mężczyzno, gdzie jesteś? W poszukiwaniu swojej tożsamości”. O odpowiedzialnej miłości ojcowskiej mówił Mariusz Cichosz, adiunkt Katedry Pedagogiki Społecznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, a reprezentująca Katedrę Psychologii tegoż uniwersytetu Aleksandra Cichosz wygłosiła wykład pt. „Miłość a odpowiedzialne rodzicielstwo – współczesne uwarunkowania”. Z kolei Elżbieta Chojnacka z Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin przy Radzie Episkopatu Polski ds. Rodziny omówiła formy obrony życia podejmowane przez Kościół katolicki w Polsce. Kontynuacją problematyki zawartej w tym wykładzie był referat Wawrzyńca Kowalskiego, konsultanta z Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Lesznie, zatytułowany „Z miłością przyjąć i po katolicku wychować”.
Podsumowania konferencji dokonał biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering. Podziękował organizatorom i wykładowcom i podzielił się z zebranymi własnymi refleksjami nt. roli ojca w rodzinie. Wystąpienie zakończył słowami: „Niech św. Józef, patron włocławskiego Kościoła, pomaga nam wszystkim w realizacji dobrego, odpowiedzialnego ojcostwa”.