Logo Przewdonik Katolicki

Opowieść o próbie

Adam Gajewski
Fot.

Film o czasach nazistowskich zrealizowany przez Niemca zawsze jest ciekawy. [] Temat obrazu jest wstrząsający, pokazuje nieludzki system, który zmuszał ludzi do wyborów za cenę życia, nie tylko swojego, ale i innych. Natalia Budzyńska, Przewodnik Katolicki Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej, Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej, Przewodnik...

„Film o czasach nazistowskich zrealizowany przez Niemca zawsze jest ciekawy. […] Temat obrazu jest wstrząsający, pokazuje nieludzki system, który zmuszał ludzi do wyborów za cenę życia, nie tylko swojego, ale i innych”.
Natalia Budzyńska, „Przewodnik Katolicki”Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej, Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej, „Przewodnik Katolicki Diecezji Bydgoskiej” oraz kino „Adria” zapraszają na specjalną projekcję filmu w reżyserii Volkera Schlöndorffa „Dziewiąty dzień”!

Zrealizowany w ubiegłym roku głośny obraz produkcji niemiecko-luksemburskiej, oparty na pamiętnikach późniejszego biskupa Luksemburga – ojca Jeana Bernarda, został ponownie sprowadzony do Bydgoszczy w kontekście pielgrzymki diecezjalnej do Dachau. Nie tylko przyszli pielgrzymi, ale wszyscy zainteresowani tematem wojennej martyrologii duchowieństwa Europy będą mogli zobaczyć realistyczną rekonstrukcję życia i męczeństwa kapłanów w obozie koncentracyjnym Dachau. W jednej ze scen pojawia się postać błogosławionego biskupa Michała Kozala – współpatrona naszej diecezji! Pragnieniem reżysera filmu było ukazanie zderzenia zbrodniczej, nazistowskiej ideologii z chrześcijańską wiarą, nadzieją i miłością… To trzeba zobaczyć!

Więzień KL Dachau, katolicki ksiądz Henri Kremer, zostaje na dziewięć dni zwolniony do domu. Naziści oczekują, iż zgnębiony duchowny nakłoni swego biskupa do kolaboracji. Czy Kremer wykona misję? Czy będzie próbował ucieczki, wiedząc, że zakładnikami hitlerowców są inni księża z Luksemburga?

Data i miejsce seansu: 19 kwietnia br. godz. 20, kino „Adria”, ul. Toruńska 30, Bydgoszcz.

Bilety: w cenie 9 złotych, do nabycia w: kasie kina „Adria”, redakcji „Przewodnika Katolickiego Diecezji Bydgoskiej” oraz siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana (ul. Jagiellońska 2, II p. Bydgoszcz). Informacje o grupach zorganizowanych można przekazywać również do Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej.

Ks. Wenacjusz Zmuda, szef Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej

Ten film warto zobaczyć. Dlaczego? – Przede wszystkim zrobiony został przez Niemców i ukazuje nam ich spojrzenie na najtrudniejsze momenty w historii. Odważnie ukazano obóz koncentracyjny w Dachau, skupiając się przy tym na losie więzionych w nim księży. Niektóre sceny chwytają za serce – zobaczymy m.in. ciemiężonych kapłanów z Polski. Zobaczymy, w jaki sposób hitlerowcy szykanowali duszpasterzy, poniżali ich… W ostatnich dniach szczególnie nawiązujemy do nauki Jana Pawła II. Myślę, że bydgoszczanom trzeba nieustannie powracać do przesłania z Błoni bydgoskich, z 1999 roku. Papież mówił nam o cierpiących prześladowanie dla sprawiedliwości, o męczennikach… Jesteśmy wezwani do zgłębiania męczeńskich kart w dziejach Kościoła! Stąd moja nadzieja, iż film zainteresuje nie tylko grupy parafialne, stowarzyszenia, ale również młodzież szkolną, której wskazać powinni go katecheci.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki