Dwudziestego ósmego czerwca 1956 roku w Poznaniu miały miejsce wydarzenia, które przeszły do najnowszej historii Polski jako powstanie poznańskie. Jego uczestnicy upomnieli się wtedy o najbardziej podstawowe prawa człowieka: o Boga w szkole i w życiu społecznym, o wolność i niepodległość dla Ojczyzny, o poprawę ekonomicznych warunków życia.
Z okazji przypadającej w tym roku 50. rocznicy powstania poznańskiego, 11 kwietnia, w Wielki Wtorek, odbędzie się Droga krzyżowa ulicami Poznania. Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 19 na terenie W-3 Zakładów im. Hipolita Cegielskiego, skąd uczestniczący w nim przejdą pod Poznańskie Krzyże na plac A. Mickiewicza. W ten wyjątkowy sposób zostanie powtórzona droga, jaką przed pięćdziesięciu laty przeszli robotnicy – od miejsca pierwszego ich wyjścia na ulice, aż po plac, na którym daremnie czekali na przyjazd przedstawicieli władz z Warszawy i na którym następnie demonstracja pokojowa przekształciła się w żywiołowe powstanie.
Weźmy wszyscy udział w tej Drodze krzyżowej, w której będziemy modlić się za wszystkich poległych i prześladowanych uczestników powstania poznańskiego w czerwcu 1956 roku oraz prosić Boga o łaskę właściwego wykorzystania naszej wolności, do której uzyskania także oni bardzo się przyczynili. Drogę krzyżową ulicami Poznania poprowadzi arcybiskup metropolita poznański Stanisław Gądecki, rozważania przygotował biskup prof. Marek Jędraszewski.