Logo Przewdonik Katolicki

Droga krzyżowa śladami Czerwca 1956

Adam Suwart, PK
Fot.

Dwudziestego ósmego czerwca 1956 roku w Poznaniu miały miejsce wydarzenia, które przeszły do najnowszej historii Polski jako powstanie poznańskie. Jego uczestnicy upomnieli się wtedy o najbardziej podstawowe prawa człowieka: o Boga w szkole i w życiu społecznym, o wolność i niepodległość dla Ojczyzny, o poprawę ekonomicznych warunków życia. Z okazji przypadającej w tym roku 50....

Dwudziestego ósmego czerwca 1956 roku w Poznaniu miały miejsce wydarzenia, które przeszły do najnowszej historii Polski jako powstanie poznańskie. Jego uczestnicy upomnieli się wtedy o najbardziej podstawowe prawa człowieka: o Boga w szkole i w życiu społecznym, o wolność i niepodległość dla Ojczyzny, o poprawę ekonomicznych warunków życia.

Z okazji przypadającej w tym roku 50. rocznicy powstania poznańskiego, 11 kwietnia, w Wielki Wtorek, odbędzie się Droga krzyżowa ulicami Poznania. Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 19 na terenie W-3 Zakładów im. Hipolita Cegielskiego, skąd uczestniczący w nim przejdą pod Poznańskie Krzyże na plac A. Mickiewicza. W ten wyjątkowy sposób zostanie powtórzona droga, jaką przed pięćdziesięciu laty przeszli robotnicy – od miejsca pierwszego ich wyjścia na ulice, aż po plac, na którym daremnie czekali na przyjazd przedstawicieli władz z Warszawy i na którym następnie demonstracja pokojowa przekształciła się w żywiołowe powstanie.

Weźmy wszyscy udział w tej Drodze krzyżowej, w której będziemy modlić się za wszystkich poległych i prześladowanych uczestników powstania poznańskiego w czerwcu 1956 roku oraz prosić Boga o łaskę właściwego wykorzystania naszej wolności, do której uzyskania także oni bardzo się przyczynili. Drogę krzyżową ulicami Poznania poprowadzi arcybiskup metropolita poznański Stanisław Gądecki, rozważania przygotował biskup prof. Marek Jędraszewski.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki