Logo Przewdonik Katolicki

Poznańskie Krzyże

Błażej Tobolski
Fot.

Trzeciego czerwca 1997 roku, podczas VI pielgrzymki do ojczyzny, Jan Paweł II spotkał się z młodzieżą na pl. Adama Mickiewicza pod Poznańskimi Krzyżami. Na pamiątkę tego wydarzenia zostanie w tym miejscu wmurowana tablica. Odnotowany zostanie na niej również fakt, że władze komunistyczne nie pozwoliły Ojcu Świętemu, podczas jego II pielgrzymki do Polski w czerwcu 1983 roku, stanąć...

Trzeciego czerwca 1997 roku, podczas VI pielgrzymki do ojczyzny, Jan Paweł II spotkał się z młodzieżą na pl. Adama Mickiewicza pod Poznańskimi Krzyżami. Na pamiątkę tego wydarzenia zostanie w tym miejscu wmurowana tablica.

Odnotowany zostanie na niej również fakt, że władze komunistyczne nie pozwoliły Ojcu Świętemu, podczas jego II pielgrzymki do Polski w czerwcu 1983 roku, stanąć przed pomnikiem. Papież musiał czekać aż czternaście lat, aby móc pomodlić się pod Poznańskimi Krzyżami.

Napis na samych krzyżach, upamiętniających powstanie robotnicze z czerwca 1956 roku oraz inne polskie zrywy niepodległościowe po II wojnie światowej, także zostanie zmieniony. W nowej formie będzie on brzmiał: „O Boga, za wolność, prawo i chleb”.

– Zmiana napisu na pomniku ma przywrócić pełną prawdę historyczną o wydarzeniach sprzed pięćdziesięciu lat – powiedział „Przewodnikowi” bp Marek Jędraszewski. – To jest prawda o tych, którzy domagali się wolności i godności życia, ale także religii w szkole, uwolnienia Prymasa Wyszyńskiego i prawa do wiary w Boga.

Remont Poznańskich Krzyży rozpocznie się w połowie kwietnia, przed głównymi uroczystościami związanymi z 50. rocznicą Poznańskiego Czerwca. Wcześniej, 11 kwietnia (Wielki Wtorek), o godz. 19 sprzed hali W-3 w Zakładach H. Cegielskiego w Poznaniu pod ten właśnie pomnik wyruszy tradycyjna poznańska Droga krzyżowa. Tym religijnym akcentem zostaną zarazem zapoczątkowane obchody jubileuszu powstania poznańskiego.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki