50. rocznica Poznańskiego Czerwca 1956 roku zbliża się coraz większymi krokami. Nie wszystkie punkty jubileuszowych obchodów są już znane, jednak przedstawiono ramowy program uroczystości. Jakie działania i przedsięwzięcia przygotowały na gorące, czerwcowe dni władze miasta Poznania?
Patronat nad uroczystościami rocznicowymi objęli: prezydent RP Lech Kaczyński, marszałkowie Sejmu i Senatu – Marek Jurek i Bogdan Borusewicz, premier Kazimierz Marcinkiewicz, Prymas Polski kard. Józef Glemp oraz przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Janusz Śniadek.
Oficjalne uroczystości rocznicowe rozpoczną się już w piątek 23 czerwca. Wówczas obradować będzie w Poznaniu 336. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Tego dnia w godzinach popołudniowych z kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Floriana na Jeżycach przejdzie uroczysta procesja eucharystyczna z udziałem kardynałów i biskupów. Procesja zakończy się na pl. Mickiewicza, gdzie zostanie odprawiona Msza św. Przed pomnikiem Poznańskich Krzyży zostanie też odsłonięta tablica upamiętniająca obecność w tym miejscu Jana Pawła II oraz jego modlitwę w intencji ofiar i uczestników Poznańskiego Czerwca.
Kolejna Eucharystia zostanie odprawiona na pl. Mickiewicza 28 czerwca o godz. 10. Po niej przewidziano oficjalną część obchodów na placu. Mają w niej wziąć udział najwyższe władze państwowe RP oraz głowy państw środkowoeuropejskich – Niemiec i Węgier. Apel poległych na placu Mickiewicza zakończą salwy armatnie. W tym samym czasie w Poznaniu będzie obradować XIX Konferencja Wójtów, Burmistrzów, Prezydentów, Starostów i Marszałków, poświęcona w całości Poznańskiemu Czerwcowi. Z uczestnikami tego zgromadzenia spotka się zaproszony na obchody prezydent RP Lech Kaczyński.
28 czerwca w godzinach wieczornych zaprezentowane będzie także widowisko plenerowe w reżyserii Izabelli Cywińskiej pt. „Czerwiec ’56” połączone z wykonaniem „Oratorium 1956”, autorstwa Jana A.P. Kaczmarka. Główne uroczystości rocznicowe w dniu 28 czerwca zamknie o godz. 24 spektakl plenerowy Teatru Ósmego Dnia pt. „Czas matek”.
Obchodom głównym towarzyszyć będzie kilka równoległych, rozciągniętych w czasie cykli imprez rocznicowych. Przewidziano m.in. liczne wystawy plakatów, fotografii, akcję billboardową na ulicach Poznania. Zaplanowano także kilka koncertów, z których największym ma być wystawienie opery Rogera Watersa w reżyserii Janusza Józefowicza 7 lipca, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Nie zabraknie także kilkunastu konferencji naukowych poświęconych sprawom Czerwca ’56. Pierwsza konferencja pt. „Poznański Czerwiec ’56. Sens pamięci”, zorganizowana przez Centrum Studiów Otwartych UAM, przewidziana jest już w maju, kolejne – w czerwcu i listopadzie. Jesienią ma także zostać otwarte, powiększone i ze zmienioną ekspozycją, Muzeum Poznańskiego Czerwca. Zajmie ono pomieszczenia w suterenie wschodniego skrzydła d. Zamku Cesarskiego przy ul. Św. Marcin. Władze miasta planują także w tym roku renowację grobów ofiar Poznańskiego Czerwca 1956 r.
Niezależnie od obchodów zorganizowanych przez władze miasta Poznania planowany jest szereg przedsięwzięć związanych z 50. rocznicą Czerwca. Także „Przewodnik Katolicki” włącza się w uczczenie tej rocznicy. Na ogłoszony przez nas konkurs „Widziałem Powstanie” nadal można nadsyłać prace konkursowe. Termin ich przyjmowanie upływa 31 marca. Informacje na temat warunków uczestnictwa w konkursie znajdują się na str. 51 tego numeru PK. Zaplanowaliśmy także wydanie specjalnej publikacji książkowej, poświęconej Poznańskiemu Czerwcowi.