Logo Przewdonik Katolicki

Dom miłosierdzia

Adam Suwart
Fot.

Archidiecezja poznańska realizuje liczne dzieła miłosierdzia. Szczególną i niezastąpioną rolę odgrywa tu Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Obok ogromnej liczby projektów, w ramach których niesiona jest pomoc potrzebującym, ciekawie zapowiada się idea wzniesienia domu Caritas dla młodzieży z problemami wychowawczymi. Jego budowa trwa od kilku miesięcy w podpoznańskiej Wierzenicy. Niewielka,...

Archidiecezja poznańska realizuje liczne dzieła miłosierdzia. Szczególną i niezastąpioną rolę odgrywa tu Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Obok ogromnej liczby projektów, w ramach których niesiona jest pomoc potrzebującym, ciekawie zapowiada się idea wzniesienia domu Caritas dla młodzieży z problemami wychowawczymi. Jego budowa trwa od kilku miesięcy w podpoznańskiej Wierzenicy.Niewielka, ale pełna uroku Wierzenica to wieś oddalona o ok. 15km od Poznania. Położona malowniczo na skraju Puszczy Zielonki, nad rzeką Główną, w XIX wieku była własnością wybitnego filozofa i społecznika, długoletniego prezesa Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk - Augusta Cieszkowskiego. Jego grób mieści się w pięknym drewnianym kościele w Wierzenicy. Świątynia parafialna pw. św. Mikołaja pochodzi z XVII stulecia; piękny drewniany kościółek kryty gontem jest dumą proboszcza ks. Przemysława Kompfa i jego parafian. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z 1636 roku.

Pomagamy zagubionym


- Dzisiejsza Wierzenica jest wsią raczej ubogą - mówi ks. proboszcz Przemysław Kompf. Mieszkańcy jednak znają jej bogatą przeszłość, są do niej przywiązani i gorliwie uczestniczą w życiu parafii. - Nasza wierzenicka wspólnota, która sama doświadcza wielu niedostatków, wspomaga także potrzebujących i zagubionych ludzi - opowiada ks. Kompf. Wierzenicki proboszcz, który od wielu lat opiekuje się młodzieżą z rozlicznymi problemami, także zagubioną i dotkniętą problemem uzależnienia, wie o tym najlepiej.

Budowa trwa


Od końca sierpnia w Wierzenicy trwa budowa domu formacyjno-wychowawczego Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Fundamenty nowego budynku wzniesiono już obok plebanii. - Motorem naszych działań są słowa z Ewangelii św. Mateusza: "Byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie; byłem nagi, a przyodzialiście Mnie; byłem chory, a odwiedziliście mnie; byłem w więzieniu, a przyszliście do mnie" (Mt, 25, 35-36) - mówi ks. prałat Mateusz Żarnowiecki, dyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej. - Będąc wiernymi nauczaniu Jana Pawła II, chcemy budować cywilizację miłości - tłumaczy ks. Żarnowiecki. Dlatego Caritas Archidiecezji Poznańskiej odpowiada konkretnym czynem. Będzie nim dom Caritas dla młodzieży z problemami wychowawczymi i uzależnieniami. Jest to nasza odpowiedź na ciągłe wezwanie Jana Pawła II do pomocy młodemu pokoleniu, którego przedstawiciele niekiedy gubią się na swej życiowej drodze. Do nich właśnie wyciągamy pomocną dłoń, pamiętając o słowach Ewangelii: "Zaprawdę powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili" (Mt, 25, 40) - mówi dyrektor poznańskiej Caritas.

Wrażliwość na bliźnich


- Nie możemy utracić naszej wrażliwości na elementarne krzywdy i potrzeby ludzi zagubionych - mówi ks. Przemysław Kompf, dodając, że dom w Wierzenicy będzie miał charakter wielofunkcyjny. Miejsce w budowanym obiekcie, który ma być oddany do użytku za około 2 lata, znajdzie w przybliżeniu 20 osób. Będzie tam m.in. świetlica, pracownia komputerowa z Internetem, sala rehabilitacyjna, klasy szkolne… Ważne jest też zaplecze konsultacyjne i punkt poradnictwa, gdzie działa psycholog i inni specjaliści, zapewniający wielokierunkową pomoc w przypadku trudności i kryzysu. - Z obiektu będzie też mogła korzystać wspólnota parafialna - dodaje z nadzieją ks. Kompf.
W prowadzeniu licznych dzieł, także i tego w Wierzenicy, pomaga najbardziej - jak mówi ks. prałat Żarnowiecki - sam Jezus Chrystus, który pozwala człowiekowi działać. Nie brak też w archidiecezji kapłanów powołanych do pomocy i współpracy z młodzieżą. Nowe dzieła miłosierdzia, którymi odpowiadamy na papieskie wezwanie do budowania cywilizacji miłości, są możliwe dzięki ofiarności licznych wiernych, wspierających przedsięwzięcia Caritas.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki