Logo Przewdonik Katolicki

Różaniec na Piaskach

Marcin Jarzembowski
Fot.

"Modlitwa różańcowa jest modlitwą człowieka za człowieka; jest modlitwą ludzkiej solidarności" - mówił Sługa Boży Jan Paweł II. Jego słowa są zaproszeniem do uczestnictwa w tej znanej i pięknej modlitwie. W Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnym na Piaskach odbyły się rekolekcje dla członków Wspólnoty Żywego Różańca, które poprowadził ks. prałat Michał Andrzejewski. Spotkania...

"Modlitwa różańcowa jest modlitwą człowieka za człowieka; jest modlitwą ludzkiej solidarności" - mówił Sługa Boży Jan Paweł II. Jego słowa są zaproszeniem do uczestnictwa w tej znanej i pięknej modlitwie. W Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnym na Piaskach odbyły się rekolekcje dla członków Wspólnoty Żywego Różańca, które poprowadził ks. prałat Michał Andrzejewski.Spotkania podzielono na dwie tury. Uczestniczyło w nich 68 kobiet z całej diecezji bydgoskiej, które przyjechały m.in. z Białośliwia, Bydgoszczy, Dziewierzewa, Nakła, Niemcza, Mroczy i Szubina. "Eucharystia w życiu członków Wspólnoty Żywego Różańca" - tak brzmiał temat tegorocznych rekolekcji. - Podczas naszych spotkań zastanawialiśmy się, w jaki sposób powinniśmy przeżywać każdą Mszę św., w której uczestniczymy. Swoje rozważania oparliśmy na słowach, jakie kierował do nas Jan Paweł II - przyznał ks. Andrzejewski. W programie rekolekcji znalazła się Eucharystia, Różaniec, a także Droga krzyżowa.
Stowarzyszenie Żywego Różańca od połowy XIX wieku jest najbardziej popularną wspólnotą modlitewną różańcową. Zostało założone przez Paulinę Jaricot w 1826 roku w Lyonie. Początkowo wspólnota składała się z piętnastoosobowych grup, które nazwano "żywymi różami". Każdy z członków zobowiązywał się do odmawiania jednej tajemnicy - tak więc grupa odmawiała cały Różaniec. Jan Paweł II podczas ogłoszenia Roku Różańca wprowadził tajemnice światła. Odtąd modlitwa liczy 20 tajemnic, a "żywe róże" muszą się składać z 20 osób.
Celem Stowarzyszenia Żywego Różańca jest nieustanne wspieranie modlitwą, ofiarą duchową oraz materialną działań misyjnych Kościoła. Obecnie wspólnoty istnieją prawie w każdej parafii. Ich członkowie dzięki swojej modlitwie mogą dostąpić odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami aż osiem razy w ciągu roku.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki