Logo Przewdonik Katolicki

Szlak dziedzictwa

Błażej Tobolski
Fot.

Szlak Cysterski stanowi znakomitą propozycję turystyczną dla ludzi, których interesuje historia i kultura naszego regionu. To również możliwość odbycia pielgrzymki w poszukiwaniu duchowości cysterskiej, która przed wiekami kształtowała obraz Europy, w tym również Polski. O Wielkopolskiej Pętli Szlaku Cysterskiego pisaliśmy już w "Przewodniku" (PK nr 37 z 11.09.2005 r.), zachęcając...

Szlak Cysterski stanowi znakomitą propozycję turystyczną dla ludzi, których interesuje historia i kultura naszego regionu. To również możliwość odbycia pielgrzymki w poszukiwaniu duchowości cysterskiej, która przed wiekami kształtowała obraz Europy, w tym również Polski.O Wielkopolskiej Pętli Szlaku Cysterskiego pisaliśmy już w "Przewodniku" (PK nr 37 z 11.09.2005 r.), zachęcając czytelników do zainteresowania się tymi powszechnie mało znanymi zabytkami naszego regionu. Okazuje się jednak, że, mimo iż trasa turystyczna z prawdziwego zdarzenia dopiero powstaje, pielgrzymi już wyruszyli na szlak.

Zapaleni pątnicy


Grupa parafian z Opalenicy już od kilku lat pielgrzymuje do pocysterskich klasztorów i miejsc związanych z pobytem tych zakonników na wielkopolskiej ziemi. Inicjatorem i organizatorem tych wspólnych wyjazdów jest parafialny oddział Akcji Katolickiej.
- Podczas wszystkich naszych pielgrzymek wątki religijne w odwiedzanych miejscach przeplatają się z historycznymi, turystyczno-krajoznawczymi i typowo przyrodniczymi - mówi Jeremi Mroczek, wiceprezes Akcji Katolickiej parafii pw. św. Mateusza w Opalenicy. - W ten sposób pogłębiamy naszą wiedzę o regionie, w którym mieszkamy, poznajemy własne korzenie i wzbogacamy się duchowo. O każdym z odwiedzanych miejsc, a są to m.in. sanktuaria, klasztory, zabytkowe kaplice czy pomniki, staramy się zebrać jak najwięcej informacji: robimy zdjęcia i filmy, zapoznajemy się z przewodnikami, mapami, broszurami itp. Wszystkie te materiały tworzą później, nieźle już zaopatrzoną, biblioteczkę parafialną. Mamy nadzieję, że z naszego dorobku i doświadczeń skorzystają także inni.
Oprócz odwiedzenia najważniejszych pocysterskich klasztorów Wielkopolski takich, jak: Wągrowiec, Owińska, Ląd, Obra czy Paradyż, pielgrzymi z Opalenicy dotarli też do Górki Klasztornej w Krajnie. To sanktuarium powstało w miejscu najstarszego z objawień maryjnych na ziemiach polskich (1079 r.) i również związane jest z cystersami. Tereny te darował zakonnikom Władysław Odonicz w XIII w., licząc, że wzniosą oni w tym miejscu klasztor. Prawdopodobnie jednak nigdy się tam nie osiedlili, rezygnując z ziem na niepewnym pruskim pograniczu.

Potęga informacji


Dużym ułatwieniem dla turystów i pielgrzymów będzie dostosowanie Wielkopolskiej Pętli Szlaku Cysterskiego do potrzeb turystyki przez jednolite oznakowanie i wydanie materiałów informacyjnych. Ułatwi to również współpracę z innymi odcinkami szlaku na terenie Polski i całej Europy. Taki był też cel spotkania przedstawicieli tzw. gmin cysterskich, zorganizowanego we wrześniu w pocysterskiej Obrze. Wspólne działania i współpracę przy promocji szlaku zakłada również deklaracja przez nich podpisana. Pozwala to mieć nadzieję na zwiększenie się zainteresowania skarbami kultury materialnej i duchowej naszych ziem, jakie stanowi dziedzictwo cysterskie.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki