Logo Przewdonik Katolicki

Wyprawa w przeszłość

Błażej Tobolski
Fot.

Podróż Szlakiem Cysterskim to nie tylko zwiedzanie klasztorów tego zakonu, ale jednocześnie wyprawa w poszukiwaniu duchowości cysterskiej i odkrywanie ich kulturalnego dziedzictwa. Nasza propozycja turystycznej wycieczki dotyczy klasztorów wielkopolskich, sam szlak jednak wiedzie przez całą Europę - wszędzie tam, zakonnicy zakładali swoje klasztory, krzewili wiarę i kulturę. Proponowany...

Podróż Szlakiem Cysterskim to nie tylko zwiedzanie klasztorów tego zakonu, ale jednocześnie wyprawa w poszukiwaniu duchowości cysterskiej i odkrywanie ich kulturalnego dziedzictwa. Nasza propozycja turystycznej wycieczki dotyczy klasztorów wielkopolskich, sam szlak jednak wiedzie przez całą Europę - wszędzie tam, zakonnicy zakładali swoje klasztory, krzewili wiarę i kulturę.Proponowany przez Radę Europy Szlak Cysterski ma na celu przybliżenie dziejów i dorobku kulturowego opactw na całym jej terytorium - mówi prof. dr hab. Andrzej Marek Wyrwa, przewodniczący Rady Koordynacyjnej Szlaku Cysterskiego w Polsce. - Ten szlak turystyczny jest tworzony w ramach międzynarodowego programu "Europejskich Dróg Kulturowych". Ma ukazać ich znaczenie w rozwoju kulturowym danego regionu i ich historyczne związki z Europą Zachodnią. Wszystko to stanowi odzwierciedlenie wspólnego dorobku kulturowego naszego kontynentu, którego nasz kraj od wieków jest integralną częścią.
W Polsce są zaplanowane cztery pętle tego szlaku: małopolska, śląska, pomorska i wielkopolska. W skład tej ostatniej wchodzą klasztory pocysterskie m.in. w: Lądzie, Łeknie, Wągrowcu, Owińskach, Przemęcie, Wieleniu, Obrze i w Gościkowie-Paradyżu.
Poszczególne gminy Wielkopolski podejmują wspólnie działania, aby przybliżyć i dostosować swoją pętlę Szlaku Cysterskiego dla ruchu turystycznego. W tym też celu wszyscy zainteresowani rozwojem tej inicjatywy spotkają się w Obrze w dniu 14 września br. na konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski.
Mimo że ten nietypowy szlak turystyczny dopiero powstaje, już teraz warto podjąć wyprawę, aby odnaleźć swoje kulturowe korzenie, historię oraz piękno pocysterskich klasztorów.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki