Logo Przewdonik Katolicki

Podróż sentymentalna

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

"Pejzaż osobisty" to album poetycko-fotograficzny, w którym obok zdjęć Małgorzaty i Jerzego Karnasiewiczów znalazły się wiersze i fragmenty prozy ks. Franciszka Kameckiego. Wieczór poezji, który odbył się 11 października w Kawiarni Artystycznej "Węgliszek", połączony był z promocją wydawnictwa. To było 120. spotkanie autorskie księdza Kameckiego, członka Stowarzyszenia Pisarzy...

"Pejzaż osobisty" to album poetycko-fotograficzny, w którym obok zdjęć Małgorzaty i Jerzego Karnasiewiczów znalazły się wiersze i fragmenty prozy ks. Franciszka Kameckiego. Wieczór poezji, który odbył się 11 października w Kawiarni Artystycznej "Węgliszek", połączony był z promocją wydawnictwa. To było 120. spotkanie autorskie księdza Kameckiego, członka Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.



Album „Pejzaż osobisty” to kolejne wspólne przedsięwzięcie małżeństwa Karnasiewiczów i ks. Kameckiego. Książka jest efektem ponadczteroletniej pracy. Zdjęcia umieszczone w albumie są subiektywnym zapisem podróży po Polsce i powrotów do miejsc przeszłości. – Ta retrospektywna wędrówka wiodąca krętymi ścieżkami dzieciństwa, młodości i dorosłości mówi o tym, co jest bliskie każdemu z nas – tłumaczy Małgorzata Karnasiewicz.
Ksiądz Franciszek (urodzony w 1940 roku w Cekcynie) jest autorem misteriów „Mała opowieść o krzyżu” czy „Układanka”, zrealizowanych w plenerze nad Jeziorem Cekcyńskim. Jego utwory znalazły się również w antologii liryki kapłańskiej „Słowa na pustyni”, opublikowanej w 1971 roku. Ważniejsze książki to: „Parabole Syzyfa” (za którą otrzymał nagrodę poetycką za najciekawszy debiut roku na Ogólnopolskim Festiwalu Poezji w Łodzi w 1974 roku), „Epilogi Jakuba”, „Ten co umywa nogi” i „Skarga księdza” z 2002 roku.

Skarga Księdza

Dość trudno z czarnej sutanny
wydobyć białą rozkosz najczystszą
trudno zadziwić to pokolenie
rozhuśtane w karuzeli
pomiędzy nagimi piersiami

Jeszcze trudniej wciągać naród
na piętro uroczystości
kolorowych ornatów
fruwających psalmów
niewidzialnych nagród
wina i chleba innego
niż skórki oświęcimskie

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki