Lubię łazić po górach

W dniach 16-18 września br. odbył się w Warszawie XVI Walny Zjazd PolskiegoTowarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. W trakcie obrad delegatów tej zasłużonej dla turystyki w Polsce organizacji, trzydziestu działaczom Towarzystwa nadano tytuł Członka Honorowego. Wśród wyróżnionych znalazł się między innymi ks. kanonik dr Tadeusz Hanelt, biblista, wykładowca Prymasowskiego Wyższego Seminarium...
Czyta się kilka minut

W dniach 16-18 września br. odbył się w Warszawie XVI Walny Zjazd PolskiegoTowarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. W trakcie obrad delegatów tej zasłużonej dla turystyki w Polsce organizacji, trzydziestu działaczom Towarzystwa nadano tytuł Członka Honorowego. Wśród wyróżnionych znalazł się między innymi ks. kanonik dr Tadeusz Hanelt, biblista, wykładowca Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie.

Miłość do turystyki, a przede wszystkim do turystyki górskiej, zrodziła się u ks. Hanelta w trakcie studiów specjalistycznych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1969 roku wstąpił on w szeregi Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Gdy w 1971 r. przybył do Gniezna, zaangażował się w tworzenie Klubu Górskiego "Ornak". Jak wspomina, początki promowania turystyki w Gnieźnie nie były łatwe. Na pierwsze spotkania Klubu Górskiego przyszło zaledwie trzynaście osób. Obecnie "Ornak" zrzesza ponad 120 członków, reprezentujących trzy pokolenia mieszkańców Gniezna. Niektórzy członkowie przychodzą z wnukami. Każdego roku Klub Górski organizuje kilka lub nawet kilkanaście obozów w kraju i za granicą.

Ks. Tadeusz Hanelt uczestniczył również przez wiele lat w pracach Wojewódzkiej Komisji Turystyki Górskiej w Poznaniu, a jako turysta może poszczycić się wieloma odznakami i wyróżnieniami. - W góry nigdy nie chodziłem sam, zawsze wspinaliśmy się w grupie - mówi ks. Hanelt. - Wynika to z założenia, że turystyka górska powinna łączyć i zbliżać ludzi do siebie. W górach, zwłaszcza w chwilach trudnych, ujawnia się bowiem pełna prawda o człowieku, czy potrafi on wyciągnąć pomocną dłoń lub poprosić o pomoc. Turystyka pełni również rolę wychowawczą. Służy przekazywaniu odpowiednich wzorców, kształtuje najbardziej szlachetne postawy oraz uczy odpowiedzialności.

Ks. kanonik dr Tadeusz Hanelt jest trzecim duchownym w Polsce, który otrzymał to zaszczytne wyróżnienie. Jego poprzednikami byli: Ojciec Święty Jan Paweł II i ks. prałat dr Jerzy Pawlik z Katowic. W Gnieźnie tytułem Honorowego Członka PTTK może poszczycić się również Kazimiera Helmin, wieloletni prezes Towarzystwa Górskiego.

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru 43/2005