Logo Przewdonik Katolicki

Lubię łazić po górach

Marcin Makohoński
Fot.

W dniach 16-18 września br. odbył się w Warszawie XVI Walny Zjazd PolskiegoTowarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. W trakcie obrad delegatów tej zasłużonej dla turystyki w Polsce organizacji, trzydziestu działaczom Towarzystwa nadano tytuł Członka Honorowego. Wśród wyróżnionych znalazł się między innymi ks. kanonik dr Tadeusz Hanelt, biblista, wykładowca Prymasowskiego Wyższego Seminarium...

W dniach 16-18 września br. odbył się w Warszawie XVI Walny Zjazd PolskiegoTowarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. W trakcie obrad delegatów tej zasłużonej dla turystyki w Polsce organizacji, trzydziestu działaczom Towarzystwa nadano tytuł Członka Honorowego. Wśród wyróżnionych znalazł się między innymi ks. kanonik dr Tadeusz Hanelt, biblista, wykładowca Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie.Miłość do turystyki, a przede wszystkim do turystyki górskiej, zrodziła się u ks. Hanelta w trakcie studiów specjalistycznych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1969 roku wstąpił on w szeregi Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Gdy w 1971 r. przybył do Gniezna, zaangażował się w tworzenie Klubu Górskiego "Ornak". Jak wspomina, początki promowania turystyki w Gnieźnie nie były łatwe. Na pierwsze spotkania Klubu Górskiego przyszło zaledwie trzynaście osób. Obecnie "Ornak" zrzesza ponad 120 członków, reprezentujących trzy pokolenia mieszkańców Gniezna. Niektórzy członkowie przychodzą z wnukami. Każdego roku Klub Górski organizuje kilka lub nawet kilkanaście obozów w kraju i za granicą.
Ks. Tadeusz Hanelt uczestniczył również przez wiele lat w pracach Wojewódzkiej Komisji Turystyki Górskiej w Poznaniu, a jako turysta może poszczycić się wieloma odznakami i wyróżnieniami. - W góry nigdy nie chodziłem sam, zawsze wspinaliśmy się w grupie - mówi ks. Hanelt. - Wynika to z założenia, że turystyka górska powinna łączyć i zbliżać ludzi do siebie. W górach, zwłaszcza w chwilach trudnych, ujawnia się bowiem pełna prawda o człowieku, czy potrafi on wyciągnąć pomocną dłoń lub poprosić o pomoc. Turystyka pełni również rolę wychowawczą. Służy przekazywaniu odpowiednich wzorców, kształtuje najbardziej szlachetne postawy oraz uczy odpowiedzialności.
Ks. kanonik dr Tadeusz Hanelt jest trzecim duchownym w Polsce, który otrzymał to zaszczytne wyróżnienie. Jego poprzednikami byli: Ojciec Święty Jan Paweł II i ks. prałat dr Jerzy Pawlik z Katowic. W Gnieźnie tytułem Honorowego Członka PTTK może poszczycić się również Kazimiera Helmin, wieloletni prezes Towarzystwa Górskiego.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki