Logo Przewdonik Katolicki

Tak ubierały się Wielkopolanki

Adam Suwart
Fot.

Pod medialnym patronatem "Przewodnika Katolickiego" w poznańskim Muzeum Etnograficznym 12 sierpnia otwarta została wystawa pt. "Suknia wydaje ludzkie obyczaje - Wielkopolskie stroje ludowe w zbiorach Muzeum Etnograficznego w Poznaniu". Wystawa prezentuje ubiory ludowe z poszczególnych części regionu Wielkopolski (Biskupina, Szamotuł, Buku, Dąbrówki Wlkp., Pałuk, Kościana, Poznania), których...

Pod medialnym patronatem "Przewodnika Katolickiego" w poznańskim Muzeum Etnograficznym 12 sierpnia otwarta została wystawa pt. "Suknia wydaje ludzkie obyczaje - Wielkopolskie stroje ludowe w zbiorach Muzeum Etnograficznego w Poznaniu".
Wystawa prezentuje ubiory ludowe z poszczególnych części regionu Wielkopolski (Biskupina, Szamotuł, Buku, Dąbrówki Wlkp., Pałuk, Kościana, Poznania), których bogata, cenna i barwna kolekcja znajduje się w zbiorach Muzeum Etnograficznego.
Strój ludowy to jeden z bardziej efektownych elementów kultury wsi. Nie tylko stanowił odbicie lokalnych gustów i upodobań, ale pełnił wiele ważnych społecznie funkcji, świadcząc np. o statusie materialnym, przynależności do określonej grupy społecznej, regionu i terytorium. Podkreślał wagę uroczystości i świąt, związanych z dorocznym kościelnym kalendarzem obrzędowym.
Kuratorem wystawy jest Iwona Rosińska. Wystawa czynna jest do 30 września. Można ją oglądać w gmachu Muzeum Etnograficznego w Poznaniu przy ul. Mostowej 7.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki