Logo Przewdonik Katolicki

Cudze chwalicie, swego nie znacie

Jadwiga Knie-Górna
Fot.

Tegoroczne lato nie rozpieszcza nas ładną pogodą, ale nie jest to powód, aby wolny czas spędzać przed szklanym ekranem. Lepiej wsiąść na rower czy do samochodu i ruszyć do położonej na skraju Wielkopolskiego Parku Narodowego Szreniawy. Ta pochodząca z XIX wieś, stanowiąca własność rodziny Bierbaumów, znana jest przede wszystkim dzięki Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego....

Tegoroczne lato nie rozpieszcza nas ładną pogodą, ale nie jest to powód, aby wolny czas spędzać przed szklanym ekranem. Lepiej wsiąść na rower czy do samochodu i ruszyć do położonej na skraju Wielkopolskiego Parku Narodowego Szreniawy.Ta pochodząca z XIX wieś, stanowiąca własność rodziny Bierbaumów, znana jest przede wszystkim dzięki Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego. W eklektycznym pałacu wzniesionym pod koniec XIX wieku przez znanego niemieckiego architekta Karla Heinricha Knoblaucha znajduje się część ekspozycji. Pozostała prezentacja mieści się na terenie parku liczącego dziesięć hektarów, w którym prócz zabytkowych budynków gospodarczych także warto zwrócić uwagę na piękne platany.

40 lat minęło...


Historia tego bardzo malowniczego miejsca sięga 1964 roku, w którym powstało jedyne tej rangi muzeum rolnictwa w Polsce, a także jedne z nielicznych i zarazem największe w Europie. Przez ponad czterdzieści lat jego działalności do muzealnych zbiorów trafiło ponad dwadzieścia tysięcy eksponatów, dzięki którym możemy poznać spuściznę materialną i duchową wielu pokoleń mieszkańców wsi polskiej.
Największą atrakcję dla zwiedzających, szczególnie tych najmłodszych, stanowi kolekcja lokomobil parowych, ciągników, wozów gospodarskich oraz sani. Fascynującym eksponatem jest pochodzący z 1890 roku rower, który został wykonany przez rzemieślnika wiejskiego. Wśród zbiorów etnograficznych uwagę przyciąga kolekcja drewnianych rzeźb oraz ceramiki ludowej.

Chełmoński też zaszczycił Szreniawę


Kolorytu zbiorom Muzeum Rolniczego dodają kolekcje sztandarów różnych organizacji i stowarzyszeń rolniczych, a także obrazy znanych artystów, takiej rangi jak choćby Józef Chełmoński, Julian Fałat czy Leon Wyczółkowski. Bibliofili zachwyci trzydziestoczterotysięczny zbiór woluminów. Wśród nich znajdują się unikalne pochodzące z XVI-XVIII wieku starodruki. Nie zabrakło także zbiorów archiwalnych, wśród których najcenniejsze są oryginalne akta rękopiśmienne z XVII wieku. Usatysfakcjonowane zostaną także osoby, które pasjonują się starymi fotografiami, filmami oraz pocztówkami. Do obejrzenia jest bowiem ponad dziesięć tysięcy pojedynczych fotografii, prawie czterysta albumów fotograficznych i ponad tysiąc sto filmów krótko- i średniometrażowych.

Nie dzień ani dwa...


Trudno sobie wyobrazić, aby na obejrzenie tak bogatej kolekcji starczył jeden dzień, także gościnność gospodarzy tegoż terenu sprawia, że kto już tam trafił raz, powraca praktycznie nieustannie. Sprawiają to również odbywające się tam cykliczne imprezy jak wesela wiejskie, podczas których prezentowane są obrzędy, zwyczaje oraz tradycyjne potrawy weselne. Najbliższe, tym razem góralskie wesele, odbędzie się już 27 i 28 sierpnia. Dla dzieci i młodzieży zaplanowana jest prezentacja odbywająca się we wrześniu i nosząca nazwę "Omłoty w Szreniawie". Kto jest ciekaw tradycyjnych wiejskich jesiennych prac, w tym także przygotowywania zapasów na zimę, niech zawita 24 i 25 września na "Jesień w domu i zagrodzie". Do zimy na szczęście jeszcze daleko, ale warto sobie zaplanować wyjazd do Szreniawy na "Zwyczaje i obrzędy bożonarodzeniowe", które rozpoczną się 1 grudnia.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki